Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako naučiť trojročnú dcéru kakať do nočníka?

Zodpovedané
25. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom skoro trojročnej dcérky. Od leta je odplienkovaná a s cikaním problém nemá. Na kakanie si však pýta plienku. Keď sedí na záchode, alebo na nočníku, tak jej to nejde. Na tretí deň nekakania jej už plienku dám, aby sa netrápila.

Ako mám postupovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dcérka to, zdá sa, nateraz inak nevie. Prechod z plienky na záchod je náročný. Plienka predstavuje istotu a možno si tento pocit ešte potrebuje chvíľu zachovať.

Rozhodne na to netreba tlačiť, a ani dieťa trestať. Vytvárajte jej doma bezpečie, prijatie a pohodu. Dieťa sa nechce líšiť od svojich vrstovníkov a ani od rodičov. Učí sa napodobňovaním, je teda prirodzené, že už v hlavičke má ako to má byť, vie, čo sa od nej očakáva. Zrejme to aj robiť chce, ale inak nevie.
Môže mať potom pocit zlyhania, toho, že vás sklamala. To je však niečo, čo by cítiť nemala.

Skúste jej dávať na výber kam sa chce vykakať, ponúknite jej možnosti a jej voľbu rešpektujte. Ak by si aj na WC sadla, oceňte, že viete, že to pre ňu bolo ťažké, ale že to zvládla. Môžete jej pobyt tam skúsiť nejako spríjemniť. Ak aj potrebu nevykoná je to krok. Dôležité je, že sa vykakala. Zadržiavanie stolice je z môjho pohľadu horšie ako to, že sa vykaká do plienky.

Komunikujte vo všeobecnosti o jej emóciách, prijímajte ich a zrkadlite jej ich. Oceňujte ju a prejavujte jej dôveru. Nastavujte zdravé hranice. Sledujte dcérkine signály a napĺňajte adekvátne jej potreby. Vytvárajte prostredie bezpečia a prijatia.

Môžete čítať knižky, rozprávať sa, avšak treba dať pozor na to, aby to nebolo príliš nátlakové. Ako som napísala, ona už určite vie, čo sa od nej očakáva, vie, ako sa to robí.

Vraví sa, že dieťa sa zmení, len keď cíti slobodu, že sa zmeniť nemusí. Dôverujte jej. Predpokladám, že ak je fyzicky zdravá, chce to len trochu viac času.

Ak by to nešlo, obe strany by sa trápili, poraďte sa so psychológom.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com