Ako odplienkujem trojročnú dcérku?

Zodpovedané
7. feb 2020

Dobrý deň,

moja dcéra má 3 roky a ešte stále má plienky. Odplienkovať sa ju snažím už od minulého leta. Celé leto chodila bez plienky, ale nepodarilo sa mi ju namotivovať sadnúť na nočník alebo na záchod.

Zadržiavala a potom keď už to nešlo, tak sa skryla a pocikala sa tam. Teraz si aj sadne na záchod, ale povie, že to proste nejde. Skúšala som byť s ňou a aj nebyť s ňou, aby mala súkromie. Aj tak si po čase vypýta plienku a povie, že to nejde.

Cikanie si uvedomuje, takže pripravená by už mala byť.

Ako jej môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dcérka to, zdá sa, nateraz inak nevie. Ak už si uvedomuje svoju potrebu a fyziologicky he pripravená, treba zrejme len počkať.
Prechod z plienky na záchod je náročný. Plienka predstavuje istotu a možno si tento pocit ešte potrebuje chvíľu zachovať.

Rozhodne na to netreba tlačiť, a ani dieťa trestať. Vytvárajte jej doma bezpečie, prijatie a pohodu. Dieťa sa nechce líšiť od svojich vrstovníkov a ani od rodičov. Učí sa napodobňovaním, je teda prirodzené, že už v hlavičke má ako to má byť, vie, čo sa od nej očakáva. Zrejme to aj robiť chce, ale inak nevie.
Môže mať potom pocit zlyhania, toho, že vás sklamala. To je však niečo, čo by cítiť nemala.

Skúste jej dávať na výber kam sa chce vykakať, vycikať, ponúknite jej možnosti a jej voľbu rešpektujte. Ak by si aj na WC sadla, oceňte, že viete, že to pre ňu bolo ťažké, ale že to zvládla. Môžete jej pobyt tam skúsiť nejako spríjemniť. Ak aj potrebu nevykoná je to krok. Dôležité je, že sa vykakala. Zadržiavanie stolice je z môjho pohľadu horšie ako to, že sa vykaká do plienky.

Komunikujte vo všeobecnosti o jej emóciách, prijímajte ich a zrkadlite jej ich. Oceňujte ju a prejavujte jej dôveru. Nastavujte zdravé hranice. Sledujte dcérkine signály a napĺňajte adekvátne jej potreby. Vytvárajte prostredie bezpečia a prijatia.

Môžete čítať knižky, rozprávať sa, avšak treba dať pozor na to, aby to nebolo príliš nátlakové. Ako som napísala, ona už určite vie, čo sa od nej očakáva, vie, ako sa to robí.

Vraví sa, že dieťa sa zmení, len keď cíti slobodu, že sa zmeniť nemusí. Dôverujte jej. Predpokladám, že ak je fyzicky zdravá, chce to len trochu viac času.

Ak by to nešlo, obe strany by sa trápili, poraďte sa so psychológom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com