Ako podporiť 2,5 ročného syna, aby počas odplienkovania necikal do nohavíc?

Zodpovedané
11. máj 2022

Dobrý deň,

syn má 2 roky a 6 mesiacov. Od dvoch rokov nemá plienku. Od tej doby zvláda bez plienky všetky spánky. V noci nezvykne cikať a ak áno, pekne sa vypýta. Rovnako aj ráno. Má v tom jasno a vie, že do postele sa neciká. No cez deň si stále "cvrkne" do nohavíc tak, že ich má mokré. Nepociká sa úplne. Potom ideme na nočník a tam to potom dokonči.

Podobne to máme aj s veľkou potrebou. Keď je doma bez nohavíc, tak ide niekedy na nočník sám. Niekedy sa aj vypýta a veľmi sa z toho potom spolu tešíme. Keď sme vonku, nehody máme stále. Snažíme sa čo najmenej sa ho pýtať, či nechce ísť na nočník, no keďže denne musíme prezliekať nohavice aj 4x a už to trvá 6 mesiacov. Nedarí sa nám to vždy. Veľmi sa mu na ten nočník nechce, snaží sa to oddialiť ako to len ide.

Ako mu môžeme pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťa na to, aby dokázalo ovládať vyprázdňovanie musí dozrieť telesne aj duševne.

Pravdepodobne u synčeka ešte toto úplne nenastalo. V jeho veku je to ešte úplne normálne. Takže ak sa nechcete vrátiť ku plienkam, pravdepodobne budete musieť ešte nejaký ten čas s nehodami počítať.

Syn je vo veku kedy ak je v zápale hry jednoducho nedokáže ešte močový mechúr natoľko ovládať. Pokiaľ vy sama vidíte, že už mu treba cikať treba mu aktivitu nejakým citlivým spôsobom prerušiť (Vidím, že už si nervózny, choď sa vycikať a ja ti zatiaľ tú rozprávku stopnem a potom ti ju pustím.). Takto aj získa pocit, že nedokončené aktivity môžu samozrejme po nejakom čase pokračovať.

V takýchto situáciách netreba reagovať negatívne, nevyužívajte žiadne tresty, či krik. Skôr napr. logické dôsledky. Ak sa synček pociká, mal by si sám dať dole oblečenie a následne pokúsiť sa s vašou pomocou prezliecť, odniesť mokré prádlo a pod. Tak sa učí brať zodpovednosť za vlastné správanie.

Pýtajte sa čo by mu pomohlo, aby to stihol. Napr. dať nočník do miestnosti, kde sa hrá. Výchova k čistote má prebiehať bez nejakých prejavov moci.

Dávajte synovi dôveru, že to určite nabudúce zvládne lepšie a vyberie sa na nočník skôr. Takto ho môžete motivovať.

Pre deti je samozrejme otrava keď rodič často položí otázku, či sa mu chce cikať alebo kakať. Avšak v nejakých intervaloch je na mieste dieťaťu nočník poskytnúť ak samo bude chcieť - po zobudení, pred spaním, pred chodením vonku a pod.

V prípade pretrvávania ťažkostí to môžete konzultovať aj s pediatrom, aby sa vylúčil napríklad nejaký zápal, ktorý to môže spôsobovať.

Nebojte sa, každé zdravé dieťa na to časom príde, avšak každé v rôznom veku. Ešte sme školáka s plienkami nevideli 🙂.

Vyhnite sa porovnávaniu s inými deťmi.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička