Ako podporiť sústredenie štvorročného dieťaťa?

Zodpovedané
8. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom postupu pri výchove syna, ktorý budu mať o mesiac 4 roky. Od malička bol veľmi náročné dieťa, uplakané a veľmi neposedné. Pri ničom dlho nevydržal, všetko ho zaujímalo a všetko musel skúsiť. A taký je dodnes.

Zároveň je však veľmi šikovný. Rozprávať vedel veľmi skoro a pekne. Už ako trojročný rozprával ako šesťročné deti. Zaujíma sa o veľa vecí, vie o mnohých veciach naozaj veľa. V ničom však nejde do hĺbky.

Rád strieda činnosti, témy. Na podnet učiteľky v MŠ, ktorá si s nim nevedela rady (nevedeli ho zamestnať, nebaví ho to čo iné deti) sme boli na testoch na zmeranie IQ a vyšla mu hodnota 130.

Zároveň naznačili nábeh na ADHD. A to hlavne na základe toho, že test robil na trikrát, lebo sa nevedel dlho sústrediť, ale aj na základe nášho popisu jeho správania, čo sa však môže vzhľadom na vek ešte vykryštalizovať.

Ako môžme ovplyvniť jeho smerovanie?

Vedeli by ste nám odporučiť nejakú literatúru, aktivity, celkovo prístup, ktorý by mu pomohol zlepšiť schopnosť sústredenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade by som vám odporúčala, ak máte podozrenie na ADHD, navštíviť odborníka, ktorý by synčeka poprípade zdiagnostikoval, pozrel sa bližšie na jeho stav. Vzhľadom na to, že nástup školskej dochádzky príde rýchlo, je dobré vedieť na čom ste a pripraviť sa na to.

Pomôcť synovi viete veľmi aj vy doma, bez vás to nepôjde. Podporujte ho, stojte pri ňom. Vytvárajte mu bezpečie a prijatie. Veľmi dobre sa osvedčuje vnímavá výchova. Naopak, direktívne, poprípade príliš liberálne prístupy by som v tomto prípade označila za nevhodné, priam kontraproduktívne.
Odporúčam teda literatúru zameranú na túto tematiku.

Pracujte s emóciami, komunikujte empaticky, nastavujte hranice. Komunikujte jasne, jednoducho, dajte sa na synčekovu úroveň a a uistite sa, že rozumie tomu, čo mu hovoríte. Prejavujte mu lásku a náklonnosť. Dávajte synčekovi pozornosť, sledujte jeho signály a adekvátne napĺňajte jeho potreby.

Skúste tiež vyhľadať nejaké skupiny rodičov, komunity na internete kde sa združujú rodičia detí s ADHD/ADD.

Synčekovi by pomohlo mať nejaký režim, rutinu. Tak je to preňho bezpečné, vie čo môže očakávať, predvídať. Skúste mu sprehľadniť aj prostredie, v ktorom sa pohybuje, funguje.

Na internete nájdete množstvo rád, avšak ideálne je ak priamo súvisia s diagnózou a odporúčania sú šité na mieru.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com