Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako pomôcť 8 ročnej dcérke, ktorá mala nepeknú myšlienku?

Zodpovedané
7. feb 2020

Dobrý deň,

moja 8 ročná dcérka za mnou pribehla s plačom a začala ma objímať. Keď som sa jej spýtala, že čo sa stalo, tak vravela, že jej v hlave napadlo, že ma nenávidí a aj 5 mesačného brata. Vraj nerozumie prečo jej to napadlo, lebo ona nás veľmi ľúbi a nechce to mať v hlave.

Všeobecne sa veľmi rýchlo rozplače za každú drobnosť, ale toto ma znepokojilo. Inak je veľmi dobrá, živá, veselá a brata veľmi ľúbi.

Ako jej môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Neviem, či sa to u vás od vtedy zopakovalo, či sa dcérka nejako trápi.
Ono je prirodzené, že deti napadnú rôzne veci, naopak sa mi zdá fajn, že má vo vás tú istotu a dôveru, že vám to prišla povedať a nebála sa zveriť sa.
Cíti sa bezpečne a berie vás ako istotu.
Deti v tomto veku veľa počujú v škole, vidia v televízii, učia sa rôznym novým emóciám. Pokiaľ je to jednorázová vec, netrápi sa, neobracia to voči vám ani sebe, ale práve naopak, príde sa vám zveriť, asi by som to považovala za také objavovanie, obdobie.
Možno taká myšlienka aj vychádza z toho, že by niekedy rada bola opäť sama, tak ako predtým. Môžete nejako citlivo osloviť aj toto.
Je to pre teba teraz iné, keď máš bračeka.

Ak za vami s takýmto niečím príde, skúste jej zreflektovať emóciu, prijať to. Napadla ti taká myšlienka a tebe sa to nepáči. Prekavpilo ťa to. Nechceš na také myslieť.
Asi ťa niekedy hneváme, ale máš nás rada, ľúbiš nás.

Aby sa aj v take chvíli cítila prijatá a v bezpečí.

Neviem čo sa v nej odohráva. Ak by sa to opakovalo, mala by nejaké vtieravé, nutkavé myšlienky, často by premýšľala takto negatívne, trápila by sa, videli by ste, že ju to priveľmi ovplyvňuje, obráťte sa na psychológa.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com