Ako pomôcť dieťaťu, ktoré sa večer bojí?

Zodpovedané
3. mar 2019

Dobrý večer,

mám 8 ročnú dcérku, ktorej kamarátky porozprávali pár strašidelných príbehov a dcéra večer nevie zaspať. Robí divadlo, aby mohla spať v obývačke. V noci chodí k nám do postele. To nerobila ani ako škôlkarka. Nikdy som ju nevidela v takomto stave. Dokáže sa tak rozplakať, že sa až zajakáva. Máme ešte malé bábätko, takže v noci sa veľmi nevyspím i tak.

Skúšala som vysvetľovanie, naučiť ju odlíšiť filmy od reality. V návale hnevu som jej raz dala písať za trest dve strany vety "Filmy nie sú skutočnosť, preto sa nemám čoho báť ". Áno viem, nebolo to veľmi výchovné, ale zúfalý rodič skúsi snáď všetko.

Ako môžem dcérke pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

metód na pomoc pri prekonaní strachu nájdete na internete viacero.
Základom je však priznať dcérke emóciu strachu, zreflektovať jej to slovami.

Je to dôležitý začiatok práce so strachom. Netreba ho banalizovať alebo popierať. Pre vašu dcérku je to reálny strach a spôsobuje jej nemalé problémy. Zdá sa, že potrebuje podporiť, ukľudniť a aby ste boli pri nej.

Môže ho skúsiť nakresliť, dať mu podobu a následne ho nejako poraziť, môže pomenovať na škále ako veľmi sa bojí, popr. ukázať pokiaľ má strach (po kolená, po plecia atď.) a hľadať ako sa ho zbaviť (udupať, striasť..) Niektoré deti si vyrábajú postrek proti strašidlám. Záleží aký je strach veľký a čo na vašu dcérku zaberie.

Skúste sa spýtať čo by jej pomohlo pri prekonaní toho pocitu. Ponúknite jej nejaké alternatívy, ak by na nič neprišla sama.

V každom prípade však potrebuje vás. Aby necítila, že to, že sa bojí je zle. Je to emócia, reálna, treba ju prijať a pracovať s ňou. Môže to trvať dlhšie a verím, že to nemusí byť jednoduché, ale zdá sa, že to dcérka potrebuje.

Neviem ako dlho to trvá, ak by sa vám však zdalo, že to trvá neprimerane dlho, popr. že reakcie dcérky sú neprimerané a znemožňujú jej každodenné fungovanie, skúste kontaktovať odborníka.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com