Ako pomôcť dieťaťu prekonať hanblivosť?

Zodpovedané
1. apr 2019

Dobrý deň,

máme 2,5 ročnú dcérku, ktorá je veľmi hanblivá. Dalo by sa povedať, že sa až bojí cudzích ľudí, hlavne mužov. Keď sa jej niekto cudzí prihovorí, pritisne sa ku mne, skloní hlavu, aby sa schovala. Niekedy až plače. Najhoršie je, že sa hanbí aj starších deti.

Chcela by som jej pomôcť nejako to prekonať, pretože je to pre ňu veľmi nepríjemné a obmedzujúce. Nemôže sa pokojne nikde hrať, keď je tam viac ľudí. V semptembri by som ju chcela dať do škôlky, ale obávam sa, že to nepôjde.

Jej staršia sestra bývala tiež hanblivá, aj ja ako dieťa, ale nie až do takej miery.

Medzi blízkymi a doma je to inak veľmi veselé a vnímavé dievčatko. Vyrastá v pohodovom prostredií. Neviem si predstaviť, čo spôsobuje jej hanblivosť.

Dá sa takáto situácia nejako riešiť, alebo z toho musí vyrásť?

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Hanblivosť u detí je relatívne normálna, častejšie sa objavuje v kontakte s dospelými a viac pri mužoch.

Niektorým deťom trvá dlhšie kým sa osmelia, neradi skúšajú nové veci a dlhšie sa prispôsobujú novej situácii, iné s tým nejaký väčší problém nemajú.

Je nezvyklejšie, ak sa deti hanbia rovesníkov a iných detí.

Mnoho detí z hanblivosti vyrastie počas základnej školy. Problémom sa hanblivosť stáva vtedy ak je dieťa kvôli nej nešťastné a bráni mu robiť a dosahovať veci, ktoré sa od neho očakávajú, popr. ktoré by za normálnych okolností dosiahlo.

Treba dieťa podporovať, vyjadrovať dôveru v neho, stretávať sa so známymi, ktorí majú deti, pomáhať mu rozvíjať sociálne vzťahy, postupne sa osmeľovať.

Skúste počkať do nástupu do škôlky, uvidíte ako to bude prebiehať, adaptácia prebieha u každého inak. Ak by sa dcérka trápila, zažívala by kvôli stretávaniu s inými ľuďmi stres, môžete to potom začať skúsiť riešiť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com