Ako pomôcť štvorročnej škôlkarke, ktorá sa v noci pocikáva?

Zodpovedané
2. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom štvorročnej dcérky. Odvtedy ako nastúpila do škôlky, tak sa skoro každú noc pociká. Predtým to robila, ale veľmi zriedka. Vždy som to pripisovala prechladnutiu alebo tomu, že išla neskoro spať.

Do škôlky chodí rada. Keď som sa jej pýtala, či sa s ňou deti hrajú tak hovorí, že nie a mrzí ju to. Je smutná. Niektoré od nej bočia, ale viem, že tam má pár kamarátok.

Ako jej môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v zásade sa o nočnom pomočovaní hovorí vtedy, keď sa dieťa v noci pocikáva a toto pretrváva od narodenia. A aj po 5. roku života. Každé dieťa dozrieva inak a má iné tempo. Pokiaľ ide o takúto primárnu enurézu, dajte jej čas do 5. rokov a ak by to pretrvávalo, poraďte sa s lekárom.

Ak ide o sekundárnu enurézu (dcérka mala suché obdobie a znova sa začala pocikávať), môžete tento problém konzultovať so psychológom.

Čo sa týka toho, čo môžete robiť vy, určite na to netlačte, netrestajte. Je potrebné, aby sa dieťa cítili prijaté a v bezpečí. Ubezpečujte dcérku, že ju ľúbite, že sa to stáva, že sa niekto pociká a že určite to prejde. Nie je to hanba ani zlyhanie, ani vás, ani dcérky. Pre deti je to tiež veľmi záťažové a stresujúce. Preto od rodiča potrebujú podporu.

Spravte si pred spaním nejaký rituál, dodržujte pitný režim.

A hlavne veľa trpezlivosti.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com