Ako postupovať, keď sa 2,5 ročný syn prestal pýtať na nočník?

Zodpovedané
15. feb 2020

Dobrý deň,

môjho 28 mesačného syna som v cca 22. mesiacoch odplienkovala aj cez deň, aj na noc. Nevyskytovali sa žiadne nehody ani v noci.

Posledný asi mesiac sa úplne prestal pýtať na toaletu. Viackrát sa pokakal aj pocikal, keď ráno vstane, keď ide spať, keď ideme von. Dávam ho ja bez pýtania preventívne, nemá problém s nočníkom, s redukciou ani s wc.

Len sa proste už nepýta slovne a ani gestom. Neviem o žiadnom negatívnom zážitku, že prečo sa takto správa. Je veľmi šikovný a zhovorčivý. Keď sa mu stane "nehoda", tak to nijako nerieši, neprejavuje smútok, strach. Žiadne emócie, maximálne sa tomu zasmeje.

Ako postupovať v tejto situácii?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zväčša, ak po najmenej pol roku kedy dieťa chodilo výlučne na tolateu, pýtalo sa, bolo odplienkované, malo obdobie sucha a následne prišlo ako keby k návratu, začalo sa pokakávať a pocikávať, možno usudzovať na psychickú príčinu.
Mohlo sa u vás niečo zmeniť, mohol niečo zažiť.

Ak obdobie sucha trvalo menej ako pol roka, môže byť, že tento stav u dieťaťa nebol stabilizovaný a že sa stále učí. Tiež však možno usudzovať na nejakú zmenu, ak k nehodám nedochádzalo. Vylúčit treba aj zdravotný problém.

Poskytujte synčekovi prijatie a bezpečie. Komunikujte vnímavo, empaticky a prijímajte jeho emócie. zrkadlite mu ich, pomenujte, akceptujte. Veľmi dôležitá je práca s emóciami, ich pomenovanie, prijatie, prežitie si ich.

Nastavujte láskavo hranice. Oceňujte syna, prejavujte mu dôveru. Skúste mu dať na výber kam chce ísť cikať, ak zbadáte, že mu treba. Ak sa mu stane nehoda, pomenujte situáciu, čo sa stalo, pomenujte dôsledok, netrestajte, nesúďte, nekričte. Vyjadrite mu, že nabudúce to môže skúsiť inam, že ste pri ňom a kľudne vás môže požiadať o pomoc. Pýtajte sa či by mu niečo pomohlo pýtať sa. Buďte pri ňom, venujte mu pozornosť, prejavujte lásku. Sledujte jeho signály a adekvátne napĺňajte jeho potreby.

Naozaj, takto ťažko povedať čo sa deje. Určite treba pátrať po príčine, prečo zrazu nastala taká zmena. Môžete tak skúsiť spraviť aj v spolupráci s odborníkom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com