Ako presvedčiť 6-ročného chlapca, že si musí čistiť nos?

Zodpovedané
11. sep 2022

Dobrý deň,

mám skoro 6-ročného syna, ktorý má veľký problém so smrkaním. Učili sme sa to od malička, aj párkrát smrkol, ale má veľký odpor k tomu. Je aj alergik, stále si žmolí nos, vdychuje soplíky a nechce smrkať. Aj v noci máva plný nos, potom z toho kašle.

Skúšala som ho motivovať, žiadne metódy nezaberajú. Už aj babka to s ním skúšala a nič.

Ako ho presvedčiť, že musí smrkať?

Ďakujem

Dobrý deň,

zo sprostredkovaných informácií vám píšem niekoľko trikov. Základ je podkladať túto činnosť dieťaťu ako hru s nejakom výzvou. Oceňovať aj malé pokroky.

Dajte pred dieťa vrtuľku, akú predávajú na kolotoči. Úloha znie: nech ju rozfúka nosom. Aby dieťa nepokúšalo fúkať ústami, treba mu dať do úst papierik.

Pred dieťa položiť malý kúsok papiera alebo guľôčky z vaty na stôl a fúkať nosom. Pre lepšiu zábavu urobte si z toho súťaž vo fúkaní do cieľa – ústa je lepšie zaviazať šatkou.

Napodobňujeme. Páčia sa mu vláčiky? Nech nosom napodobní pískanie vláčika.

Na dlaň alebo na stolík dajte chumáčiky vaty a súťažte, že kto ďalej odfúkne vatu nosom. Ústa musia byť zavreté. Súťaží sa vždy tak, aby jedna nosná dierka bola zatlačená zvrchu prstom a fúka sa len jednou. Hra je zábavná, ukončená odmenou pre víťaza. Správne namotivovanou hrou dieťa zvládne aj náročné fúknutie, čím sa zároveň naučí správnu techniku čistenia nosa.

Vhodné je aj hranie na píšťalku. Jednu nosnú dierku stlačíme, pred druhú dáme detskú píšťalku a fúkaním do otvoru píšťalky dieťa noštekom „hrá“. Pre drobcov to býva veľká zábava, samozrejme, aj túto hru volíme len ak je nos plne priechodný, bez nádchy.

Pri fúkaní do vreckovky dajte pozor, aby ste vreckovkou nezakrývali oči. Postupujte rovnako ako pri hre. Fúka sa každá nosná dierka osobitne, pričom druhá je vždy ukazovákom zvislo pritlačená od koreňa nosa. Ak sa vám nedarí, nezabúdajte na motiváciu.

Spomeňte si, čo sa dieťaťu najviac páčilo pri hre a zopakujte to aj pri fúkaní do vreckovky.

Skúste sa s ním rozprávať čo mu konkrétne vadí na fúkaní nošteka (veľa deťom vadí napr. prekrytie očí), tak isto prečo je fúkanie nosa dôležité. Na túto tému si môžete aj vymyslieť nejaký príbeh.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička