Ako pristupovať k 7 ročnému dieťaťu, ktoré má asi ADHD?

Zodpovedané
12. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 7 ročného syna. Už sme raz boli u psychologičky v CPPPaP a chystáme sa znova. Asi to je zdĺhavý proces a zatiaľ nám neporadila.

Syn má asi ADHD. Psychologička povedala, že vidí aj črty Aspergera, aj keď sa pri iných testoch nepotvrdil. Syn je po odklade školskej dochádzky teraz prvák. V škole je vraj živý, ale nemá problémy. Učiteľky sa veľmi čudovala, že prečo si myslím, že má uvedenú diagnózu.

Doma mám s ním problémy. Pokým bol škôlkar, tak mal zlé a aj dobré dni. Zrušili sme futbal, na ktorý chodil veľmi rád. V škole sa donúti a podá výkon, pracuje, je ticho. Doma si to o to viac kompenzuje. Stále vykrikuje, škrieka, vrieska, plače, behá, dupe, skáče, točí a robí stojky. Nikdy nesedí pri jedle za stolom.

Keď si má robiť úlohy sa, tak ho vyruší každá maličkosť. Keď niečo od neho chcem, tak mu to musím aspoň 5x zopakovať. Keď sa mu niekto venuje a usmerňuje ho a cíti, že má 100%nú pozornosť, tak sa to s ním dá.

Mám však ešte ďalšie dve deti a domácnosť. Manžel mi pomáha ako môže. Mám pocit, že swa navzájom len trápime a chcela by som si nájsť cestu k synovi. Chcem byť bližšie pri ňom a vedieť sa s ním dohodnúť.

Čo mi odporúčate a na koho sa mám obrátiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade si myslím, že je dôležitá správna diagnostika. Ak túto budete mať, bude ľahšie hľadať cesty ako so synom pracovať, popr. kde vyhľadať usmernenie, pomoc.

Inak sa bude pracovať dieťaťom, ktoré má ADHD, Aspergera, popr. kombináciu. A inak s dieťaťom bez diagnózy, ktoré prejavuje známky nejakého nežiadúceho správania z iného dôvodu.

Keďže existuje u syna podozrenie na isté diagnózy, skúste vyhľadať nejakú psychologičku, centrum čo synovi spraví komplexnú diagnostiku.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com