Ako reagovať, keď 21 mesačná dcéra si nechce obliecť bundu?

Zodpovedané
28. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 21 mesačnej dcéry. Keď sme v obchode, vystupujeme von z auta, alebo keď jej chcem obliecť zimnú bundu, tak vtedy začne plakať a kričať.

Kľudne si sadne aj pred obchod na chodník a vrieska, že nechce bundu. Aj sme jej s mužom kúpili novú, vybrala si ju sama. Mysleli sme si, že sa to zlepší.

Ako mám v takejto situácii reagovať?

Všetci naokolo sa na nás pozerajú a otáčajú sa, že si neviem dať dieťa do poriadku. Veľmi sa vtedy hanbím a som bezradná.

Doma si pekne oblečie. Aj som jej pekne vysvetľovala, že už nie je leto, že je zima a vonku je chladno. Asi mi ešte nerozumie, bola ako zmyslov zbavená. Fyzické tresty neuznávam, čiže ešte som ju ani po rúčke neťapla.

Vždy ma to strašne psychicky vyčerpá a som z toho smutná.

Čo mám v danej chvíli robiť?

Ako mám správne reagovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
V prvom rada by som rada povedala, že je dôležité dieťa prijať. Nemať očakávania. Dieťa sa správa presne tak ako by sa v danej chvíli správať malo.
Rozumiem, že vám to sťažuje sociálny tlak, máte pocit, že na vás všetci pozerajú.
To však znamená, že potreba rýchlo situáciu ukončiť je vaša potreba. Nie je to potreba vášho dieťaťa.
Ono potrebuje vás a aby ste ju tou situáciou posprevádzali a venovali tomu toľko času koľko treba.

Moja prvá rada teda znie, skúste nemať očakávania a vykašlite sa na iných. Očakávania nám život sťažujú a najdôležitejšie v tej chvíli by pre vás malo byť dieťa.

Ona buď skúša hranice, alebo ju prevalcujú nejaké emócie, lebo si niečo predstavovala inak, poprípade za tým môže byť niečo iné

Samozrejme, že na oblečení bundy v zimnom období treba trvať. V tej situácii jej treba priznať emócie, odzrkadliť to. Nechceš si dať na seba bundu. Hnevá ťa, že sme ti obliekli bundu. Chcela by si to ináč. Takýto prístup pomáha dieťaťu sa ukľudniť. Následne nastavte hranicu. Ale je zima. V zime treba mať bundu. Vyzlečieš si ju zase doma. Alebo dajte inú alternatívu.

Popr. len opakujte. Je zima. Treba mať bundu. A skúste: Oblečieš si ju sama alebo ti ju dám ja? A podľa toho uvidíte. Ak nebude reagovať povedzte: vyzerá to, že ti ju oblečiem ja.
Všetko jej komunikujte. Aj vaše pocity, potreby, aj tie jej. To, že sa hnevá, neznamená, že robíte niečo zle. To jej jej spôsob zvládania emócie. Nie je úlohou rodiča ušetriť dieťa od frustrácie. Dieťa určitú mieru potrebuje, aby sa ju naučilo zvládať aj do budúcna.

Dôležité je prijať jej emóciu, aby sa cítila slobodne v jej prejave a následne jej ju pomenovať zrkadliť. Dcérka bude mať pocit, že ju počúvate, snažíte sa jej porozumieť. Samozrejme, že to, že jej bundu dáte ju môže a zrejme ju aj viac nahnevá. Opätovne treba prijímať jej emócie a pracovať s nimi.

Dcérka je v období tzv. vzdoru, alebo inak v období autonómie a vôle. Veľa vecí chce robiť sama, veľa však ešte nedokáže, zažíva teda takýto vnútorný konflikt. Do toho spoznáva emócie, ktoré ju valcujú, postupne objavuje hranice. Rodič má byť sprievodcom v týchto ťažkých chvíľach.

Prijímajte ju, vytvárajte bezpečné prostredie, reagujte citlivo na jej potreby, vnímajte jej signály. Pracujte s emóciami, nastavujte hranice.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com