Ako riešiť plač 22 mesačnej dcérky v obchode?

Zodpovedané
20. dec 2019

Dobrý deň,

mám 22 mesačnú dcérku a vždy, keď ideme do obchodu, tak chce, aby sme jej kúpili nový cumeľ alebo balóny. Už si dobre pamätá, na ktorom mieste sú cumle a balóny vystavené. A tých obchodov je niekoľko.

Už má toho toľko, že už je to neúnosné. Bojím sa toho, že keď bude staršia, tak bude chcieť pri každom nákupe, aby sme jej kúpili nejakú hračku. Dnes sme jej cumeľ teda nekúpili a bola schopná plakať aj hodinu. Mala doslova záchvat plaču. Darmo som jej vysvetľovala, že má doma veľa cumľov.

Bolo to zbytočné v tej chvíli niečo rozprávať. Neviem, či mi aj rozumela. Dosť ma to psychicky vyčerpalo.

Ako v danej situácii reagovať?

Záchvat plaču a zúrivosti ju chytí už v obchode, kde je veľa ľudí a pozerajú sa na nás. Ostatne deti sedia potichu, len naša dcérka robí cirkus kvôli tomu, že jej po každýkrát nekúpime to, čo ona chce.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nákupy v obchode sú častokrát pre deti zložitou záležitosťou. V prvom rade im nakupovanie v tomto veku nedáva žiaden zmysel, a tak sa s tým každé po svojom vyrovnáva. Vaša dcérka sa snaží niečím upokojiť a prirodzene si vyberá pre ňu zaujímavú vec. Preto, ak ju potrebujete so sebou do obchodu zobrať, skúste jej dať vopred určitú úlohu, aby bola niečím zamestnaná. Napríklad si s ňou vyhotovte kreslený zoznam vecí, ktoré idete nakúpiť. Ona ho bude držať a vy s ňou kontrolujte, čo treba ešte kúpiť. Môžete aj spolu veci hľadať.

Ak začne vypytovať nejakú vec, je potrebné nastaviť hranicu a nekúpiť nič. Je pochopiteľné, že reakcia príde, keďže dcérka má pocit, že práve daná vec jej pomôže vydržať v obchode.

Ak dostane záchvat plaču, zoberte ju nabok do kľudu a nechajte ju sklamanie odventilovať. Dávajte jej chápajúcim postojom najavo, že rozumiete, ako danú vec chce. Nerozprávajte veľa, v silnej emócii vás nevníma.

Nechajte ju plakať a nekritizujte ju ani jej v danom momente nedohovárajte. Keď sa utíši pritúlte ju a povedzte, že ju máte rada aj s týmto a vy to spoločne dokážete zvládnuť. Tento akt prijatia je pre ňu dôležitý, prehlbuje dôveru vo vašom vzťahu. Takto sa postupne naučí, že nie vždy si môže niečo v obchode kúpiť.

Prajem veľa trpezlivosti.

Krásne sviatky želám.