Ako reagovať, keď trojročná dcéra masturbuje?

Zodpovedané
29. mar 2019

Dobrý deň,

keď mala dcérka 7 mesiacov, boli sme v nemocnici kvôli vysokým horúčkami. Skoro celý pobyt tam preplakala. Asi mesiac potom si začala tlačiť rukami na bruško, až bola z toho celá červená a spotená. Robila to dosť často. Nevedeli sme čo to robí, tak sme zašli k lekárke a tá nás poslala k neurologičke.

Ukázala som jej video, kde som dcérku pri tom natočila, aby mala presnú predstavu. Neurologička povedala, že to masturbuje a že to malé deti robia. Nič viac. Lenže už bude mať tri roky a robí to stále. Niekedy od jedu, niekedy z nudy. Stále jej vysvetľujem, že sa to nerobí, lenže si nedá povedať.

Bojím sa, aby to nerobila aj v škôlke medzi deťmi a aby sa jej za to neposmievali.

Ako jej to mám vysvetliť?

Ďakujem

Dobrý deň,

obdobím masturbácie si prejde mnoho detí. Zväčša okolo druhého roka, dieťa sa objavuje a býva to obdobie. Toto však trvá už relatívne dlho a zdá sa, že sa to mohlo vyvinúť ako reakcia na pobyt v nemocnici. Dcérka si tak asi uvoľňovala napätie a stres.

V istom veku by mala mať vybudované iné mechanizmy na upokojenie sa. Záleží od situácie, v ktorej to robí, ale môžete skúsiť odpútať jej pozornosť. Prihovoriť sa. Rozprávať sa o tom. Skúsiť vysvetliť, že v akých situáciách to nie je vhodné. Rozhodne netrestať, nerobiť z toho tému číslo jedna.

Ak sa vám masturbácia zdá príliš častá, príliš intenzívna, komplikujúca bežné fungovanie, bolo by dobré obrátiť sa na psychológa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com