Ako riešiť agresivitu 3,5 ročného synčeka?

Zodpovedané
19. júl 2019

Dobrý deň,

môj 3,5 ročný syn býval nadmerne agresívny. Po Vašich radách už tak často podráždene nereaguje.

Odpovedám na otázky, ktoré ste sa pýtali. K žiadnej zmene v jeho živote však nedošlo. Od 18. mesiacov chodí do výberovej Montessori školy pre nadané deti na tri hodinky denne. Od začiatku júla má voľno. V septembri znovu nastúpi do škôlky.

Učí sa písať písaným písmom, kreslí si mapu, pečie palacinky, od dvoch rokov sa kompletne sám oblieka, vie si zaviazať šnúrky, pozná všetky farby. Od deviatich mesiacov zreteľne rozpráva v dvoch jazykoch. Občas používa slová, ktoré musím hľadať v slovníku. Je veľmi vtipný.

Ako riešiť synovu agresivitu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za reakciu.
Ako som písala, veľa sa dá dosiahnuť komunikáciou.

Záleží veľmi od príčiny toho, prečo je agresívny. Možno len skúša, niekde to počul, učí sa komunikovať, snaží sa dosahovať svoje takýmto spôsobom. Komunikácia by mala pomôcť. Ako píšete, zmiernilo sa to. Avšak nič nefunguje ako zaklínadlo hneď na prvýkrát. Treba vytrvať, syn sa učí, emócie ho valcujú, učí sa im porozumieť. Tiež mu treba ísť príkladom.

Môže byť, že chce pozornosť a aj negatívna je lepšia ako žiadna. Avšak možností je viac.
Agresivita u detí je relatívne bežný jav. Skúšajú. Nevedia ako sa v niektorých situáciách správať.
Preto píšem, že ak by sa to stupňovalo, mali by ste pocit, že to pramení z niečoho iného, že sa to vymyká, kontaktujte psychológa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com