Ako riešiť agresívne správanie 5 ročného syna k svojej babke?

Zodpovedané
7. júl 2019

Dobrý deň,

mám vyše 5 ročného syna a je agresívny na moju mamu.

Sú spolu denne, mama sa mu venuje, stará sa a on ju bije, kope, atď.

Podobné správanie odkukal od bratranca, ktorý to robil jemu.

Už to trvá pól roka a neviem ako z toho von. Vysvetľujeme dookola, snažíme sa nevracať to, ale už začína byť toho dosť.

Nikomu inému to nerobí len babke, s ktorou je najviac.

Ako riešiť agresívne správanie 5 ročného syna k svojej babke?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite treba jasne a zreteľne nastaviť hranicu.

Vidím, že babku biješ. Ľudia ale nie sú na bitie/udieranie/kopanie. Môžeš udierať do vankúša, gauča, atď.

Hranicu ale treba držať. Ak by ju stále bil, môžete mu chytiť rúčky, babka nech si zakryje miesto kam ju chce udrieť, napríklad vankúšom. Pri tom mu opakujte tú hranicu.

Ak by to vôbec nezaberalo, môžete skúsiť pokročilé zadávanie hranice.

Ak sa rozhodneš udierať babku, rozhodneš sa na dnes s babkou nehrať.
Ak sa rozhodneš, že babku udierať nebudeš, rozhodneš sa, že sa s tebou bude hrať aj naďalej

Toto je len príklad. Ten dôsledok môže byť aj iný. Podstatné je, že ho dodržíte. A že ten výber je na dieťati, tým sa učí zodpovednosti a dôsledkom.

Tiež môžete podľa toho ako sa tvári, hádať jeho emóciu. Zdá sa, že sa na babku hneváš. Vidím, že udieraš babku, asi ťa niečo nahnevalo.
A následne znovu dávať hranicu.

Rozmýšľam, prečo vykazuje takéto správanie práve voči babke. Môžete po tom skúsiť pátrať oslovovaním emócii, možno nejakým rozhovorom.

Chce to trpezlivosť. Pracovať s emóciami a hranicami.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com