Ako riešiť hádzanie hračiek, jedla a všetkého na zem u 15 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
9. aug 2019

Dobrý ďeň,

chcela by som poradiť ohľadom môjho 15 mesačného synčeka. Je šikovný a rozumný. Nemôžem ho odučiť všetko hádzať na zem. Hádže hračky, jedlo, seba.

Nerobí to z agresie, ale príde mi to ako jeho hra. To, čo padne na zem je ba. Tak denne povie aj 100 krát ba ba (spadlo). Nehnevá sa pritom. Mne sa to nepáči, jedlo nepatri na zem a hračky si treba vážiť.

Keď to spraví, prísnejšie ho upozorním. Nie! Nemôžeš!.

Ale pomôže to vždy len na chvíľu.

Ako reagovať, aby to nerobil?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

hádzanie vecí na zem je pre deti prirodzené, objavuje sa vo vývine. Ako píšete, tak je to súčasťou hry, objavovania. Dieťa baví sledovať ako to padá, búcha, má radosť z hádzania. Je to taká senzitívna fáza, obdobie.

Povedzte mu:
Vidím, že to chceš hádzať, jedlo/hračka ale nie je na hádzanie Môžeš hádzať toto - loptičku, penové písmenká, niektoré hračky. Nasmerujte ho, dajte alternatívu.

Poprípade vymyslite hru, kýblik a do neho hádzať nejaké štuple, popr. čokoľvek s čím ste ok. Alebo hádzať veci do vane - niečo penové.

Záleží od toho čo máte doma a čím neprekračuje vašu hranicu. Tú potrebu takto objavovať by bolo dobré naplniť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com