Ako riešiť silený plač 2,5 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
19. apr 2019

Dobrý deň,

mám temperamentné a živé 2,5 ročné dievčatko. Poslednú dobu začala mať manipulatívne správanie cielene na mňa. Vynucuje si pozornosť prostredníctvom sileného plaču.

Ľahne si na zem a nútene reve. Oddýchne si, ľahne si opatrne, aby sa neudrela. Potom vrieska až pokým neprídem. Do prvého roku som na plač vždy dobehla, vtedy to nezneužívala. Plakala len pri pocite hladu, pri bolesti, pri únave, alebo keď sa zobudila.

Detský vzdor začal od roka a 1 mesiaca. Hádzanie sa o zem, keď som jej nekúpila hračku. Časom som to riešila tak, že som ostala s ňou nech doznejú emócie, potom som ju objala a vysvetlila čo a prečo nemôže. Vždy som jej povedala, že ju mám rada a ona ma zvykla objať a bolo dobre. Dokonca to časom úplne prestalo.

Teraz však začalo to manipulatívne revanie, doslova nasilu reve. Zatiaľ to robí, len keď chce, aby som sa s ňou hrala a ja napr. začínam obedovať. Ona je najedená a volá ma hrať sa. Vysvetlím jej, že aj ja sa musím najesť a musí byť trpezlivá a počkať, pokým sa naobedujem ja. Reve na zemi aj 30 minút. Tak ju nechám samu, nie som pri nej a nečakám na jej ukľudnenie. Nakoniec príde ona sama, objíme ma, dá si všetko vysvetliť.

Postupujem správne?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa stane takáto situácia, pomenujte to aj dcérke. Asi chceš, aby som sa ti venovala. Hnevá ťa, že sa s tebou nehrám. Chceš, aby som sa s tebou hrala. Potrebuješ ma na niečo. Si smutná, keď sa s tebou nehrám.

Záleží na tom, ako je na tom emočne. Ak sa ukľudní, skúste vysvetliť. Potrebujem sa najesť. Potrebujem chvíľku pre seba. Teraz sa ti ale nemôžem venovať. Popr. aj ja sa chcem s tebou hrať, chcem byť s tebou, ale potrebujem sa naobedovať. Pohráme sa, keď sa najem.

Pracujte s emóciou. S potrebou. Dajte jej najavo, že ste pri nej, že ju počúvate, snažíte sa porozumieť.

Dajte jej vedieť, že je ok, že sa hnevá, smúti, že ste pri nej keby vás potrebovala. Kľudne sa môže hnevať, len aby toto vedela.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com