Ako riešiť srdnatosť a neutíchajúci plač u 10 mesačnej dcérky?

Zodpovedané
24. jún 2020

Dobrý deň,

moja 10 mesačná dcérka je veľmi srdnatá a vzdorovitá. Stále sa jeduje a keď sa jej niečo neľúbi, alebo nie je po nej, tak plače Niekedy začne plakať z ničoho nič a nedá sa ju upokojiť. Cez deň vôbec nechce spávať.

Najhoršie je na tom večer, keď priateľ odíde do roboty. Dcérka po večeri, keď ju položím do postieľky a chcem umyť riad začne veľmi plakať a jedovať sa.

Niekedy plače aj skoro hodinu a búcha ručičkami a nožičkami na všetky strany. Všetko okolo seba rozhadzuje svoje hračky.

Ako ju upokojiť a ako ju uspať cez deň?

Od narodenia má problémy so spánkom, prespí celú noc. Cez deň nechce vôbec spať. Maximálne zaspí tak na pol hodinu a aj to buď vo vajíčku alebo vonku v kočíku.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dcérka je ešte veľmi malá. Plačom komunikuje svoje potreby.

Do jedného roka dieťaťa sa buduje základ najdôležitejšieho vzťahu medzi rodičom a dieťaťom. Úlohou rodiča je reagovať na prejavy, signály a potreby dieťaťa. Dieťa tak nadobudne pocit, že svet je predvídateľné a bezpečné miesto, že dieťa je hodné lásky.
Reagovanie rodiča na potreby dieťaťa a ich napĺňanie sa volá cyklus pripútania. Je základom budovania vzťahovej väzby.

Je na vás hľadať spôsob akým potreby dcéry naplniť. Možno vás potrebuje pri sebe, nechce byť v postieľke sama. Potrebuje objavovať, komunikovať. Ťažko povedať. Správaním, ktoré však prejavuje navonok komunikuje, že niečo potrebuje. Po naplnení potreby prichádza kľud a pokoj, a to je správa, že potreba je naplnená. Pri dieťati do jedného roka sa toto deje prakticky neustále. Dieťa dá signál, očakáva reakciu, tá príde od rodiča a dieťa je v kľude. A toto sa opakuje dookola.

Verím, že to vyžaduje trpezlivosť a môže to byť náročné, avšak iná cesta neexistuje. Ak by sa vám niečo nezdalo, poraďte sa s pediatrom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com