Ako riešiť stavy šialenstva u štvorročnej dcérky?

Zodpovedané
21. aug 2019

Dobrý deň,

moja dcérka má 4 roky a jej správanie sa za posledné dva týždne veľmi zmenilo. Začala mať stavy šialenstva a nadmernej energie. Prejavuje sa to totálnym rozjašením. Začne behať, rehotať sa, hádzať. Správa sa tak, ako keby mala milión energie a nevedela čo s ňou.

Má ešte skoro dvojročného brata a tieto stavy má hlavne v jeho blízkosti. Ale prejavilo sa to aj pri iných deťoch.Nevieme ju upokojiť. Keď to robí, tak je nebezpečná pre seba a aj pre iné deti. Už párkrát spadla. V tej chvíli dcéra vôbec nepočúva. Ako keby bola vo svojom svete.

Upokojí sa až vtedy, keď si riadne ublíži a vyreve sa. Alebo keď ju zoberiem preč, držím ju a ona plače. Ale za chvíľu je to tu znova. Kľud je iba vtedy, keď sa zaujme hrou ako je stavanie lega, lepenie a tvorenie.

A ešte, stále si obhrýza nechty, pchá si ruky do úst, chytá sa medzi nohy.

Je to podľa Vás v poriadku?

Ako jej môžme pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ťažko povedať, čo v dcérke spúšťa takéto správanie. Skúste porozmýšľať, či sa pred tými dvoma týždňami udialo niečo nové, čo by takúto zmenu mohlo spôsobiť. Nepoznám celý priebeh situácie, ani vaše reakcie, čiže neviem poskytnúť konkrétnu odpoveď. Dôležité je pátrať po príčine, spúšťači. A tie môžu byť rôzne.

Pravdou je, že súrodenec sa narodil v jednom z najcitlivejších období dcérky.

Čo vidíme navonok je správanie. Za správaním sa skrýva nejaká emócia. Môžete po nej skúšať pátrať. V náročných situáciách jej ich skúste odzrkadliť. Poprípade aspoň popíšte situáciu, ktorá sa práve deje.

Za emóciou sa však skrýva potreba. V mnohých prípadoch nie je prístupná ani samému dieťaťu. To, čo dcérka robí má nejaký dôvod vyplývajúci z jej potreby. Môže túžiť po blízkosti, pozornosti, bezpečí, možno potrebuje byť sama, atď. Asi pocit niečoho z tohto stratila a nachádza spôsob ako to dostať.

Trávte s dcérkou veľa času, zrkadlite jej pocity, nastavujte jasné a zreteľné hranice, napĺňajte jej potreby. Ak má ťažkú chvíľu, využite ju na to, aby ste sa zblížili a niečo sa .od seba naučili. Buďte pri nej, prijímajte ju aj s jej prejavmi. Sledujte kedy je pokojná, kedy sa cíti dobre a na tom stavajte. Zažíva zrejme niečo zložité, potrebuje podporu.

Ako píšete, objavujú sa u nej aj rôzne neurotické prejavy prejavy, ktorými sa zrejme upokojuje. Môžete ju skúsiť zamestnať inak, odviezť pozornosť. Vytvárajte jej bezpečné, predvídateľné prostredie plné lásky.

Ak by to pretrvávalo, nevedeli by ste si rady, obráťte sa na psychológa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com