Ako riešiť úzkostné stavy u 5 ročnej autistky?

Zodpovedané
12. okt 2019

Dobrý deň,

dcérka má 5 rokov a má detskú mozgovú obrnu a detský autizmus. Má veľmi zlé porozumenie a veľký stres a strach z ľudí, hlavne z lekárov. Chodí do autistickej škôlky a nerobí jej problém stretnutie s inými ľuďmi do doby, pokým sa k nej nepriblížia. Kvôli DMO diparetickej forme (dcérka je chodiaca) navštevujeme odborných lekárov. Bojí sa už vtedy, keď vstúpime do čakárne. Chytá amok, je v strese. Neostáva nič iné, len odísť preč.

Ako môžem dcérke pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Veľmi ťažko sa mi tu radí, nakoľko neviem ako málo/veľa dcérka rozumie. Vy ju poznáte najlepšie a zrejme už máte zvládnuté spôsoby komunikácie s ňou. Skúste pracovať v čo najväčšej možnej miere so strachom.

Priznajte jej ho, vyjadrite porozumenie, podporu. Prijímajte ju, buďte pri nej. Skúste zistiť, čo by v tej situácii potrebovala, čo by jej pomohlo. Skúste si hravou formou vyrobiť "postrek" proti strachu, nakreslite si ho a potom ho zahoďte, zničte, môžete skúsiť nejaké upokojujúce cvičenia, alebo naopak strach striasť, vyskákať, vydupať. Vnímajte ju, viete čo má rada, čo robí rada. Treba byť kreatívny a snažiť sa to využiť pre zvládnutie situácie.

Treba skúšať, či by čokoľvek zabralo aspoň trochu. Posuny budú zrejme pomalé a mierne.

Predpokladám, že v škôlke majú aj psychológa, možno by pomohlo spolupracovať s nim. Pracuje a má skúsenosti s deťmi s autizmom a tým pádom by mohol poradiť lepšie. Poprípade rovno s dcérkou pracovať na konkrétnych veciach.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com