Ako riešiť záchvaty hnevu u 5 ročného syna?

Zodpovedané
5. apr 2019

Dobrý deň,

mám 5 ročného syna, ktorý je od malička citlivý a veľmi rozumný. Mával záchvaty hnevu, aj keď bol menší. Skúšali sme to všelijako, ale nič nezabralo. Dostal aj po zadku a aj som na neho niekedy kričala, aj som išla na neho pekne. Potom to same od seba ustálo.

V poslednom čase to zas začína. Hádže sa o zem, rozhadzuje veci okolo seba, pľuje, ubližuje si. Idem na neho skôr bez kriku, ale nič nepomáha. V škôlke sa správa slušne, má ukážkové správanie. Neviem si rady.

Veľmi sa bojí búrok, vetra, dažďa. Teraz dosť často fúka, takže nievem či to podvedome spolu nesúvisí. Je aj trochu rozmaznaný. Doma sa veľmi nehádame. Nevravím, že by sa to ešte nestalo, ale sa fakt snažíme nezrovnalosti riešiť mimo neho.

Máme tento problém riešiť už u psychológa alebo psychiatra?

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťa má na svoje správanie vždy dôvod. Za správaním je emócia a za tou je nejaká potreba. Tá však niekedy nie je známa ani dieťaťu.
Príčina môže byť rôzna. Niečo zo škôlky, z rodiny, niečo zažil.

Na začiatok by som odporúčala prácu s emóciami a nastavenie hraníc.
Emóciu treba synovi uznať. Naučiť sa ju zvládnuť. Rozprávať sa o tom. A tiež prejavy, ktoré sú pre vás neakceptovateľné, skúsiť nastaviť hranicami. Citlivo, jasne a trvať na nich.

Ak by ste si nevedeli rady, poprípade potrebovali detailnejšie informácie ako efektívne komunikovať, obráťte sa na psychológa - poradcu.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com