Ako sa citlivo zbaviť fixácie štvorročného dieťaťa na fľašu s mliekom?

Zodpovedané
11. máj 2022

Dobrý deň,

moja čerstvo štvorročná dcéra pije už 2 roky mlieko z detskej fľaše a nechce sa jej vzdať. Vypije liter mlieka denne, iné jedlo jedáva len striedmo. Fľaša s mliekom jej slúži na uspávanie, upokojenie, hlad i smäd. V noci sa nebudí, prospieva veľmi dobre. Jej pitie mlieka z fľaše nás nijak zvlášť neobmedzuje, keď má celý deň aktívny program a nie je doma, nevyžaduje ho, ak je veľmi unavená zaspí aj bez fľaše.

Aký je Váš názor na túto fixáciu?

Ako môžem dieťaťu citlivo pomôcť, aby sa jej zbavilo?

Ďakujem

Dobrý deň,

každý rodič vo výchove, stravovaní má iné hranice. Treba si položiť otázku, či takáto forma stravovania je pre vás akceptovateľná, či jej prináša dostatok živín, nakoľko ja neviem akú stravu konzumuje mimo mlieka.

Čo sa týka odvykania od fľašky choďte na to postupne. Pokúste sa spoločne hľadať iné riešenia na upokojenie ako samotné sanie z fľašky. Hovorte o svojich dojmoch, ktoré z toho celého máte a ponúknite jej nejaké iné možnosti riešenia. Napr. upokojenie, objatie, hovorenie, že to zvládne, uspávanie - prečítanie rozprávky a pod. To je už na vás aké metódy zvolíte. Netreba sa však vzdávať nepôjde to tak ľahko.

Rovnakú funkciu ako sanie majú aj napr. príjemné dečky, plyšáci. Keď si bude vyžadovať fľašku, tak môžete skúsiť povedať: Vypadá to tak, že potrebuješ objať. Si veľmi nervózna.

V tomto prípade sa vyhnite nejakým bojom o moc. Nesiľte to príliš, lebo to nebude mať pozitívny efekt. Stratíte tým jej dôveru.

Pokiaľ to dokáže a vyberie si inú možnosť miesto fľašky motivujte ju ocenením, povzbudzujte ju.

Pravdepodobne keď spoločne nájdete iné možnosti, dieťa bude oceňované, prijmete ho s otvorenou náručou a láskou postupne sa tento spôsob ukľudnenia začne vytrácať.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička