Ako sa môj výchovný štýl prejaví na deťoch v dospelosti?

Zodpovedané
27. máj 2019

Dobrý deň,

zaujíma ma výchova detí, ale nie len súčasný stav, ale ako sa môj výchovný štýl prejaví na deťoch v dospelosti.

Naša generácia bola vychovávaná prísne.

Pár následkov, čo som postrehla: milosrdné klamstvá, neschopnosť povedať NIE (prílišná zdvorilosť), neschopnosť robiť kompromisy, potláčanie emócií.

Na jednej strane sa mi páči nevýchova. Sú mi sympatické určité myšlienky - vedieť sa na vec pozrieť z pohľadu dieťaťa. Ale nemôžem sa vybrať touto cestou pre zdedené vzorce správania (neviem naozaj plne rešpektovať).

Na druhej strane sa mi páčia aj zásady tradičnej výchovy. Napr. dieťa má mať pravidelný denný režim, nemá o všetkom rozhodovať, otec má byť deťom vzor a oporou matky.

Aký typ výchovy by ste odporučili rodičom?

Vedeli by ste mi odporučiť nejakú literatúru na to, ako zmeniť vlastné chybné vzorce správania?

Ďakujem

Dobrý deň,

ja sama za seba môžem povedať, že odporúčam vnímavú rešpektujúcu výchovu budujúcu bezpečnú vzťahovú väzbu medzi dieťaťom a blízkymi osobami.

Mnohí si ju dnes mýlia s liberálnou, bezhraničnou.

Naopak však, dieťa má jasne stanovené hranice, rodič mu poskytuje dostatok lásky a bezpečia, aby bolo dieťa schopné skúmať svet. Táto výchova ho podporuje vo vlastných rozhodnutiach, učí ho s nimi pracovať a niesť dôsledky.

Nie je založená na trestoch a odmenách, ale na rešpekte, dohodách, hraniciach a logických dôsledok.
Dieťa sa stáva samostatným, cieľavedomým, uvedomuje si vlastnú hodnotu a stáva sa nie slepo poslušným, ale zodpovedným.

Lepší vzhľad môže priniesť kniha Rešpektovať a byť rešpektovaný.

Čo sa týka zmeny vzorcov správania, záleží ako hlboko sú zakorenené a nakoľko sú uvedomené. Ak si ich uvedomujete a viete, čo chcete dosiahnuť, viete na tom pracovať aj sama.

Ale je možné, až pravdepodobné, že si všetky ani neuvedomujete, keďže sa formujú veľmi skoro. Možno by s tým vedel pomôcť psychológ.

Literatúru žiaľ odporučiť neviem.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com