Ako sa správať k matke, ktorá nemá o mňa záujem?

Zodpovedané
24. jan 2022

Dobrý deň,

mám krátko po 17. narodeninách a som bez kamarátiek, bez kámošov. Otec má tvár mlčania, nestará sa do môjho života. Od matky som veľa očakávala, čakala som od nej porozumenie a pochopenie. Žiaľ, nič také neprichádza. Vedie ma to k stavom depresie, k samote a k nepochopeniu.

Keď mojej matke predložim problém, tak sa mi začne vyhrážať a povie: "Tvoje problémy mi robia zle". Začne ju srdce pichať, lieči sa naň. Má aj depresie. Vraj mám mať svoju kamarátku, ktorej to budem hovoriť. Povedala, že po 18tke mi nie je povinná nič. Ani sa so mnou rozprávať.

Najhoršie je, že ma porovnáva s bratom, ktorý bol vždy úspešnejší.

Celkové nepochopenie vidím aj z toho, že namiesto pochvaly sú to len slová: "Si taká nemožná, si taká divná". Začne ma prirovnávať k mojim tetám, že to máme v génoch. Cítim sa ako dieťa, ktoré sa nemalo narodiť.

Čo mám s takouto matkou robiť?

Mám byť pri nej úplne ticho, nerozvíjať s ňou rozhovor, aby som aj ja úplne neprišla o psychiku?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi ma mrzí vaša rodinná situácia a chápem vašim negatívnym stavom, ktoré z toho vyplývajú.

Matky bývajú v živote detí veľmi dôležité. Deti by mali mať pocit, že sa o nich môžu kedykoľvek oprieť. To usudzujem z vašich slov, že tak nevnímate a cítite sa nepochopená.

V komunikácií využívajte nekonfliktné techniky. Popíšte, prečo je pre vás niečo dôležité pritom však akceptujte aj potreby a pocity svojej matky.
Napríklad: Mami viem, že moje problémy sa ti teraz nechce riešiť, ale ja potrebujem, aby si mi v tom pomohla, pretože sama si neporadím. Môžeme spoločne na niečo prísť, čo by mi v tej situácií pomohlo?
Alebo: Viem, že som ťa vo veľa veciach sklamala, ale v tej chvíli som to lepšie nedokázala. Môžeš mi poradiť, aby sa mi darilo lepšie?

Dôležité je si uvedomiť, že mamu pravdepodobne nezmeníte. Preto by bolo vhodné pracovať so sebou.

Z vašich slov cítim, že táto situácia na vás psychicky vplýva veľmi zle. Aby sa to neodrazilo na vašom budúcom fungovaní, odporúčala by som vyhľadať psychológa. Ten vám na viacerých stretnutiach pomôže spracovať to, čo aktuálne cítite a vnímate voči svojej mame. Skúste napríklad aj online poradňu https://ipcko.sk/, kde s vami bude niekto komunikovať dlhodobejšie.

Prajem pekný deň.


Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička