Ako sa zachovať pri výbuchoch zlosti u 2,5 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
19. mar 2019

Dobrý deň,

môj skoro 2,5 ročný syn máva často obrovské výbuchy zlosti. Je to aj pri maličkostiach. Napr. dostane iný pohár na pitie ako chcel, nepochopíme sa pri hre. V tom začne nekontrolovane vyvádzať, kričať, plakať a ja v tej chvíli ani neviem čo urobit. Je ako v tranze. Objatie nepomáha, priznanie hnevu tiež nie priamo v tom amoku. So sekundy na sekundu dokáže zmeniť pocit šťastia na hotovu katastrofu.

Je to normálna reakcia dieťaťa, alebo je lepšie vyhľadať pomoc?

Ako sa vtedy zachovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Vidím, že skúšate rôzne spôsoby upokojenia hnevu.
Synček je v období kedy chce mnohé skúšať sám, chce sa rozhodovať o sebe aj o inom. Nie vždy však všetko dokáže a preto je frustrovaný.

Hoci sa môže zdať, že reflektovanie hnevu nezaberá, je to asi najúčinnejší spôsob, ktorý môžete skúšať, nakoľko pri silných emóciách ide logika bokom. Učíme tým dieťa pomenovať pocity, spájať si emóciu s telesným pocitom a tým, že vytvárame takéto prepojenie kognitívna s telesným, dieťa sa dostáva do kľudu.

Reflektovať, empaticky na to reagovať. Skúsiť dieťa dostať späť do kľudu, následne sa o tom porozprávať, učiť dieťa pracovať s emóciou, hľadať alternatívy.

Dôležité je zachovať chladnú hlavu, nevybuchnúť spolu s dieťaťom, prijať jeho emóciu ako fakt, nie ako niečo zlé, niečo, čo by sa nemalo diať. Dieťa sa v tej chvíli tak cíti a potrebuje vedieť, že mu niekto rozumie, že je niekto pri ňom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com