Ako správne postupovať pri odúčaní trojročného dieťaťa od plienok?

Zodpovedané
19. jan 2022

Dobrý deň,

skúšam odplienkovať nášho skoro trojročného synčeka. V lete sme skúšali tiež, ale bolo to neúspešne. Tak sme mu ešte dali čas. V marci bude mať 3 roky a ja už budem musieť nastúpiť do práce. On pôjde do škôlky.

Je bez plienky týždeň, nočník odmieta stále rovnako a aj wc s redukciou. Nesadne si ani na sekundu. Má aj malý pisoár, ale s ním sa len hrá. Prvé dva dni sme skúšali vždy, keď naznačil, že mu treba cikať. Stiahli sm nohavice a skúsili mu ukázať, že môže aj po stojačky cikať ako veľký chlapec. Nezabralo to. Len mal z toho stres.

Je bez plienky cez deň. Plienku dávame len vtedy, keď ide spať a vtedy, keď ideme von. Uvedomuje si, keď mu treba cikať. Vtedy začne behať po dome, je nervózny. 5 minút to skúša zadržať, rozptýliť sa tým behaním a potom to pustí do teplákov.

Vysvetľovali sme mu to už veľakrát. Aj sme skúšali zobrať ho za ruku, že ideme cikať spolu. Keď prídeme na wc, tak nechce si dať dolu tepláky.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodne chápem vašemu úsiliu synčeka odplienkovať, je na vás vyvýjaný tlak. Vidím, že sa veľmi snažíte a skúšate všeliaké možnosti.

Veľa článkov od odborníkov som si na túto tému prešla a mám skúsenosti z praxe. Základom úspechu je nenaliehať na dieťa až príliš a nevyvíjať tlak.

V tomto prípade so synčekom komunikujte. Je dobré, že začína dávať potrebu najavo to je pre vás dobrý znak a čoskoro na to určite príde sám, kde je to vhodné vykonať. Často sa to stane z ničoho nič zo dňa na deň. Pomôže mu pri tom možno aj napodobňovanie rovesníkov.

Pýtajte sa, kde chce potrebu vykonať. Ak si vyberie plienku, tak to ešte rešpektujte. Je to pre neho stále istota.

Skúste nájsť inšpiráciu aj tu, kde som ponúkla aj iné možnosti, ktoré by mohli pomôcť:

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička