Ako správne reagovať, keď na ihrisku hodí cudzie dieťa do môjho dieťaťa kamienky a jeho rodič to nerieši?

Zodpovedané
26. máj 2022

Dobrý deň,

s dieťaťom chodím na ihrisko a nastávajú tam rôzne situácie.

Ako správne reagovať, keď na ihrisku cudzie dieťa príde a hodí do môjho dieťaťa kamienky, resp. udrie do tváre?

Hlavne v situáciu ak jeho rodič situáciu nemá pod dohľadom, resp. nerieši.

Ako správne reagovať, keď môjmu dieťaťu niekto vezme hračku?

Nechcem, aby si dcérka nechala robiť tieto veci. Chcem jej dávať vhodný príklad ako reagovať a viesť ju k asertívnosti. Sama sa ešte neubráni. Prípadne si tieto veci naozaj nechá robiť ako som zatiaľ pozorovala.

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem v akom veku je vaše dieťa čo by bola pre mňa dosť podstatná informácia.

Vo všeobecnosti však by bolo na mieste zadať dieťaťu primeranú hranicu s možnosťami výberu nejakej inej aktivity. Kľudne by som osobne za dieťaťom, ktoré hodilo do môjho kamene išla (Vidím, že je zábava hádzať kamienky, ale do ľudí kamene nehádžeme, lebo im môžeme ublížiť. Môžeš nám ukázať ako ďaleko hodíš kameň tam na lúku a pod.). U detí je dôležité hľadať nejaké kreatívne riešenia.

V prípade hračiek v tom, že dieťa svoju hračku "požičia" nevidím žiadny problém. Dbala by som však v tomto prípade na to, aby sa mu tá hračka aj následne vrátila nepoškodená čím dieťa získava pozitívne skúsenosti v sociálnych interakciách. Ak by to bola hračka pre vaše dieťa dôležitá, to by bolo už o inej reakcii, kde by som zadala dieťaťu hranicu podobným spôsobom ako v predošlom prípade. V domácom prostredí je vhodné takéto hračky pred návštevou aj ukryť na bezpečné miesto.

U detí je vhodné namodelovať si rôzne situácie, ktoré aktuálne riešite napr. v hre či nejakom príbehu. Takto dieťa nadobúda veľmi cenné skúsenosti, pretože spoločne hľadáte rôzne riešenia situácií, ktoré môžu nastať pre dieťa cenným kreatívnym spôsobom. Ak je to už dieťatko staršie približne 3 roky a vyššie, tak sú na to aj vhodné knižky. Napr. Čo sa smie v spoločnosti.

Prajem pekný deň.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička