K rodičom na návštevu ako k cudzím

7. júl 2021

Ahojte, ani neviem ci cakam radu alebo sa potrebujem len anonymne vyrozpravat, ale veľmi ma to trápi. Sestra býva u rodicov, ma psychicke problémy. Rozumiem ze to nie je lahke ani pre našich..sestra sa vyjadrila že podľa nej tam často chodím s deťmi a vadi jej to. Naši pri tom majú obrovsky poschodovy dom, vela izieb, 3 kuchyne, obrovska záhrada, veľký priestor a ona je aj tak väčsinou len v izbe zavreta. Minuly tyzden mal syn narodeniny chcela som mu u nasich pripravit tortu aby mal prekvapenie na narodeniny, nech ju vidi až na oslave (oslava bola u nás doma) ale nemohla som tam prist lebo že sestre by to vadilo a narusilo jej režim (neviem aký síce ale dobre...) ja som veľmi tolerantna, ani tam nechodíme nejak často a už vobec nie bez ohlasenia ale tak ja nemôžem prist k rodicom len tak s deťmi (prípadne tu tortu spravit sama, ja pri tom nikoho nepotrebujem len som to chcela kvôli prekvapeniu..), lebo že ako k tomu Sestra pride? A ako ja mám brať že ona tam býva v podstate zadarmo (ma už po 30tke) a ja chodím ako k cudzim...chovaju sa k nej ako v bavlnke.. Veľmi ma to trápi a je mi to luto, veď sú to babka a dedko mojim deťom a ja sa mám cítiť zle keď tam niekedy idem.. Ani neviem ako to bude ďalej. Ďakujem za prečítanie. Mozno to beriem len citlivo a cudzi clovek bude mať na to iny nazor

ckatka
7. júl 2021

Porozprávaj sa o tom s mamou.

pribinak
7. júl 2021

Sestra je psychiatrický pacient? Ak áno, tak potom to majú vaši veľmi ťažké a chápem že sa jej komplet prispôsobili aby Sa jej náhodou nezhoršil stav alebo aby nemuseli znášať nejaké ataky

No nič, ja vidím riešenie v tom, že vaši budú viac chodiť k vam.
Tu tortu si mohla ísť piecť aj k druhej babke, alebo kamoske, ak sú synovi chcela urobiť prekvapko

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dskjhfdlkdjhl
7. júl 2021

Je dost mozne, ze su z tej sestry natolko vycerpani, ze ni sami nezvladaju este navstevu malych deti. Toto je velmi narocna situacia najma pre tych rodicov. Asi by som ich pozyvala k vam na navstevu a vase navstevy tam by som naozaj obmedzila na minimum. Uvidis, ci aspon k vam budu chciet prist.

autor
7. júl 2021

@ckatka mamina s tým nemala problém aby som tam šla, ale otec, on to viac nezvlada a áno viac menej sa jej prisposobili vo všetkom, ved aj ja chcem aby jej bolo dobre a trpi tým celá rodina.nikdy nevieme kedy sa to Komu môže stať, je to náročné
Len ma mrzi že jej vadia moje deti aj keď chápem že Chce klud
K nám rodičia radi pridu aspoň trochu vypnu od kazdodennych starosti

autor
7. júl 2021

@viestta dakujem a ano je vysoko pravdepodobne ze naše deti budú jedine vnucata

autor
7. júl 2021

@pribinak ano ide o tie ataky, robila som tortu nakoniec doma

autor
7. júl 2021

@dskjhfdlkdjhl u nás boli ano, bez sestry samozrejme

pribinak
7. júl 2021

Pozri, ak je sestra psychiatrický pacient, tak rodičia môžu byt v strese so sestry a jej prípadných prejavov choroby.
Tak radšej všetko u vás v klude a v pokoji ako v u nich doma v strese a za cenu nejakého výbuchu

cimage
7. júl 2021

sestre mozno vadi ten ruch okolo deti. Je jedno ci je to v byte, alebo velkom dome, pocut ich vsade. Mozno jej to nerobi dobre, kedze sama ich mat asi nebude a to jej moze este zhorsovat jej stav. Neviem v akom je stave, ci nad takymi vecami vobec uvazuje.
Radsej by mali rodicia chodit k vam, aj ked ju urcite nechcu nechavat samu doma. Je to velky tlak na celu rodinu. Drzim palce

autor
7. júl 2021

@cimage mava lepsie a horšie dni, nikdy nemala ani partnera a je možné že aj to ju trápi momentálne so mnou vôbec nechce komunikovat
Ja som z toho už tiež na nervy

leskovael
7. júl 2021

Je to dom rodičov, ak to im nevadí tak bohužiaľ s tým nic neurobíš.. Nechali ju u seba a ak je mimo tak sa jej plne prispôsobili. Jediné čo môžeš je porozprávať sa v súkromí s rodičmi a narovinu im povedať ako to cítiš, že by nemali zabúdať že maju dve deti aj ked sestra chorá ale už sa cítiš ako by boli cudzí keď k nim koli nej nemôžeš prísť a podobne.. Ale pokiaľ budú chcieť stále prihliadať na sestru, tak s tym bohužiaľ nič neurobíš. Otázne je ako je to s ňou keď je zvyknutá na kľudné dní a prídete tam s deťmi, hold deti sú deti, nech sa vedia akokoľvek správať stále budú behať, smiať sa, jašiť sa. Ak má ona potom nejaké stavy a rozrušuje ju to, je asi normálne že rodičia sú radšej bez návštev. Aj ked stále nechápem to prečo si nemohla prísť ty sama urobiť tam tú tortu.. Ja by som asi povedala nech teda chodievajú rodičia na návštevu a prestala by som chodiť k nim..

autor
7. júl 2021

Ona ma utkvelu predstavu (okrem ineho) že sa o všetko stara, že doma všetko robi, pri tom iba občas navari, kompletna starostlivost o domacnost je na našich, aj že o moje deti sa ona musi starat, pri com to nie je pravda bud som s nimi ja alebo moja mamina, ale tak to vyplyva z diagnozy.. Teraz sa vraj hneva že sa musí o nas veetkych starat (podotykam že my byvame sami a nasi sa staraju o ňu)

evkano1402
7. júl 2021

Zi bez ocakavania niecoho od tvojich rodicov ci sestry, zariad sa podla toho.
Napr. oslavu si celu zorganizujem u mna doma a pozvem. Pridu, nepridu, ich rozhodnutie. Je to dom rodicov, nie tvoj, aj ked si tam vyrastala. Oni sa rozhodli, ze uprednostia tvoju sestru, tak sa tak rozhodli. Ze je to nespravodlive, to ano, je to tvoj pohlad. Oni to vidia inac a ja by som to neriesila, ze preco a tak, proste by som to respektovala ako ich rozhodnutie.

autor
7. júl 2021

@evkano1402 len je to ťažké. Všade citam ako beru babky deti na prázdniny výlety atď :(
Z manzelovej strany svokra je už velmi chora a pokrocily vek.

autor
7. júl 2021

@leskovael dakujem ano tomu ani ja nerozumiem ja by som tam bola sama a naozaj je dom tak veľký že v tej jednej kuchyni by ma ani nestretla.. Nuž ale, musim respektovat :/

evkano1402
7. júl 2021

Neries predstavu svojej sestry, to nikam nevedie.
Mas vlastne byvanie? Neviem, ci mate hypoteku, vlastne uspory, ina pomoc, mozno od rodicov. Sestra to nema, ani svoju rodinu, ma len byvanie u rodicov a ich samych.
Mozno su na sebe spolu zavisli. Ze rodicia potrebuju ten pocit, ze pre niekoho su potrebni. Ty si samostatna.
Zdaleka nie vsade a vsetkym beru babky na prazdniny a pod. deti. To je porovnavanie s inymi. Velmi zle sa to pocuva, sama som to prezila, ale tak mi z toho vyplyva, ze tam nemas chodit. Pravdepodobne ich to otravuje a rozhadzuje im to rezim. Pozyvaj ich k sebe a dalej je to na nich.

autor
7. júl 2021

@evkano1402 no je mi do placu z toho nebudem klamať. Ano my máme vlastne byvanie, hypoteku, nieco nám aj naši pomohli ja na nich nemôžem povedať krive slovo a som im vdacna za vela
Uvidime čo prinesie čas ale zrejme potrva kým sa vsetci vyrovname a prisposobime, je to relatívne cerstva situácia totiz

leskovael
7. júl 2021

Nevieš ako sa nato sestra pozerá. Aj keď je postihnutá môže byť že žiarli, ked píšeš že s tebou nechce ani komunikovať.. Predsa len má svoj vek, či je postihnutá či nie, aj ona môže pociťovať to že je sama, žeby chcela muža, rodinu atď a nevie to spracovať, že to nemá. Ktovie čo jej ide hlavou. Ty sa nad tým netráp, prijmi to tak ako to je, ona za to nemôže a rodičia..Každý rodič by spravil všetko pre svoje dieťa, keď to berú tak že s vami môžu byť keď prídu k vám, možno ich nenapadne že ťa trápi že nemôžeš chodiť k rodičom.. Ja by som si s nimi po hovorila, nech vedia ako to vnímaš ty. Stále majú dve deti, hoci jednu dcéru musia viac rešpektovať a prispôsobiť sa jej, ale mali by vedieť ako to celé vnímaš.. Stretávate sa s rodičmi u vás a hotovo.

dankanka
7. júl 2021

Nauc sa nic od nikoho neocakavat,predides mnohym sklamaniam..ani ja nemam komu dat deti na prazdniny, pritom by bolo komu ale realita je ina. Neriesim,co uz, zaruadim sa sama. Jediny koho povinnostou je starat sa o deti,su ich rodicia..druhi mozu, nemusia. A tak to beriem, bez vycitiek,hnevu a zbytocnych ocakavani. Ber to tak, ze nim samym je lahsie, ked je sestra ok. Takze ak obmedzis navstevy,ulahcis im to. Ze to je smutne, nespravodlive, suhlasim, ale to aj toto je zivot.

autor
7. júl 2021

Toto je situacia posledneho polroka, sestra mala karieru, ma doktorat, len zo dna na den (aj keď boli naznaky aj predtým) skoncila ako psychiatricky pacient
Ozaj nikdy nevieme co zivot prinesie :( ďakujem za všetky rady. Ja len pevne verim že sa to stabilizuje casom

adelaida33
7. júl 2021

Tak ja ti neviem poradiť, ani to nebudem analyzovať. Len ti chcem vyjadriť pochopenie a podporu. Fakt je to na prd...

veronikazuko
7. júl 2021

Podľa ma by si to nemala brat osobné. Ja na tvojom mieste by som určila,že raz do týždňa na návštevu na celý deň a pripraviť na to sestru,že proste tak to bude. Netreba zase preháňať s návštevami. Treba brať ohľad aj na sestru,že tam býva a ona musí brať ohľad na teba,že tam chodis s deťmi 🤷

autor
7. júl 2021

Naposledy som tam bola s deťmi pred 3 týždnami
Raz za týždeň a na cely deň mi nedovolia určite
@veronikazuko

autor
7. júl 2021

@adelaida33 ďakujem, no je mi tazko z toho celého, cítim sa sama áno mám manžela a deti ale ako keby som prišla o cast rodiny

jennky13
7. júl 2021

Ja ti rozumiem. Podobne to bolo aj u nas. Aj moja sestra predtym velmi aktivna, vystudovala VS , karierny postup ...atd a zrazu sme si uvedomili, ze je zle. Aj my sme spatne videli, ze ako sme si to mohli skor vsimnut, ale nevsimli. Sestra tiez ostala u rodicov a zije tam doteraz. To najhorsie, co mozu vasi urobit, je ustupovat jej naladam. aj psychiatricky pacient potrebuje hranice a potrebuje sa naucit prisposobovat inym. To najhorsie pre nu, je respektovat jej nalady a podla toho organizovat zivot. Porozpravaj sa s mamou, vyhladajte psychiatricku u ktorej sa lieci a spytajte sa ako pokracovat. Ale urcite nerobte to, co ona chce. Zite svoj zivot ako rodina, to jej umozni sa zapojit a bude jej lepsie. jedine ak by mala diagnozu, ktora by mohla byt nebezpecna pre deti. Ale inac jej to moze len pomoct.

bagre
7. júl 2021

rodičia čo hovoria na takéto fungovanie? Nemyslím sestru - tam by som to riešila s odborníkom ako, kedy a do akej miery ustúpiť. Psych. ochorenia sú ťažké, to áno, no na druhej strane dať tým do šachu celú rodinu lebo sestra má dg? Strašne nefér voči ostatným zúčastneným. Vedia o tom, čo ťa trápi rodičia? Oni by čo chceli?

brrrrrciatko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
7. júl 2021

@jennky13 dakujem ti. Oni jej momentálne ustupky robia vo všetkom len aby sa neocitla znovu na klinike to niesli ešte tažšie, ako dlho to takto bude fungovat netuším... popravde ani sama neviem ako ďalej, ono to ovplyvňuje fungovanie celej rodiny
Nasi boli predtým velmi spolocenski teraz uzavreti do seba
Deti sa k nim stale pytaju kupat do bazena ako boli zvyknute atď
S odstupom casu sa na to aj ja budem pozerať určite inak

@bagre oni momentálne riešia iba ju takze priestor na nejaké diskusie zial nie je, citim sa úplne odstrcena aj keď sa snažím byť trpezlivá a chapava lenze

brrrrrciatko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz