Ako ustáliť slušné správanie deti pri jedle?

Zodpovedané
29. dec 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Mám 5 ročného syna a 3,5 ročnú dcéru. Obaja pri jedle vymýšľajú. Jeden robí opičky a druhý opakuje. Jeden provokuje druhého.

Dosť často sa stáva, že sa im vyhrážame všetkým možným a nič. Najradšej by som na nich nakričala. Kľudným slovom sa na nich ísť nedá. Často ma vytáčajú a som strašne nervózna, snažím sa nekričať. Hovorím im, že mi rodičia to nerobíme, snažíme sa kultúrne jesť.

Ako ustálim ich správanie pri jedle?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Treba jasne stanoviť pravidlá. Ako sa správame pri stole. Sme ticho. Sedíme na stoličkách. atď. Lepšie je to formulovať tak, aby ste pomenovali želané správanie.
Ak to nefunguje môžete dať hranicu. Chcete sa jašiť pri stole, ale stôl nie je miesto na jašenie. Alebo pri jedle sa nejašíme. Môžete sa jašiť v izbe, vonku....Alebo po jedle.
Podľa toho čo je pre vás prijateľné.
Ak to nefunguje, skúste preniesť zodpovednosť na nich pomocou nadstavbového zadávania hraníc. Môžete sa rozhodnúť šaškovať ďalej, a potom sa rozhodnete, že ste na dnes dojedli. Alebo sa môžete rozhodnúť jesť v kľude a rozhodnete sa zostať s nami pri stole.
Treba však dať také možnosti, aby ste vy, ako rodič, boli s oboma ok, a boli pripravená ich dodržať. A ideálne, aby bol vždy za toto správanie rovnaký dôsledok. Treba klásť dôraz na to, že to je ich rozhodnutie, a že na druhý deň sa môžu rozhodnúť ináč.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com