Ako vníma 8 mesačné dieťa sťahovanie?

Zodpovedané
10. júl 2019

Dobrý deň,

s priateľom máme 8 mesačného synčeka. Odkedy sa narodil, tak som sa s ním asi 4-krát sťahovala.

Odišla som od priateľa a potom sa zase vrátila. Prvýkrát to bolo keď mal 2 mesiace, druhý keď mal 3 mesiace, tretíkrát keď mal 5 mesiacov, štvrtýkrát keď mal 7 mesiacov.

Zakaždým nás prehovoril, že to už bude lepšie, tak som sa vrátila po 2 týždňoch. Najdlhšie po mesiaci.

Opäť premýšľam, že odídem, keďže nič sa nezmenilo a už som aj pochopila, že sa nič nezmení. Synček je ale vnímavý a je z neho cítiť, že tento priestor sa mu páči. Akurát začal štvornožkovat a stavať sa okolo nábytku a už sa pohybuje po celom byte, čo sa mu veľmi páči. Ak sa odsťahujem, tak jedine do nejakého malého bytíku 1 izbového.

Premýšľam, či to môže zanechať na jeho psychike nejaké stopy, keď zrazu zmením byt, na ktorý je veľmi zvyknutý.

Ako vníma 8 mesačné dieťa sťahovanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre synčeka je najdôležitejšie stabilné bezpečné prostredie plné lásky a to, aby jeho rodičia, ak zostanú vo vzťahu, mali vzťah stabilný a pokojný, nakoľko dieťa veľmi vníma atmosféru. Takýto vzťah a spokojná mama sú dôležitejšie ako to, či je na byt zvyknutý.

Zdá sa, že vzťah medzi vami a otcom dieťaťa stabilný nie je. Vyzerá to tak, že vo vzťahu nie ste spokojná a trápite sa. Píšete, že ste sa sťahovali už štyrikrát a zvažujete ďalšie sťahovanie. To je veľa a pre synčeka zrejme aj stresujúce.
Preto by bolo dobré rozhodnúť sa či zostávať v partnerstve, z ktorého utekáte alebo odísť.

Sťahovali ste sa už veľakrát, dieťa by toto ďalšie vnímalo rovnako ako tie predtým, možno o trochu viac, alebo menej, ťažko povedať. Veľkosť bytu však nie je rozhodujúca, ak doma vládne stabilita, pokoj, láska a dieťa sa tam cíti v bezpečí.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com