Ako zvládnuť odlúčenie od manžela?

Zodpovedané
18. jún 2022

Dobrý večer,

s manželom máme 8-mesačného syna.

Ako mám zvládať odlúčenie od manžela, ktorý musel ísť za prácou do zahraničia a chodí domov raz za mesiac?

Nemôže to ohroziť manželstvo?

Môže odlúčenie negatívne vplývať na syna?

Mám depresie z toho, že sme sami a neviem ako to vydržať.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že vaša situácia môže byť náročná. Nakoľko ja nie som poradenský psychológ pre dospelých, odporúčam vám obrátiť sa na takého odborníka, s ktorým by ste si dokázali situáciu spracovať.

Napíšem vám však niekoľko rád, ktoré by vám mohli pomôcť.

Vo všeobecnosti odporúčam si svoje pocity pomenovať. Kľudne si môžete hovoriť ako sa cítite. Keď si niečo reálne pomenovávame a priznáme si to ľahšie sa potom s tým náš mozog vie vysporiadať.

Svoje negatívne myšlienky, ktoré stále zamestnávajú vašu myseľ môžete reálne pozmeniť na papieri. Napríklad myšlienku typu: v niečom som zlyhala premeniť na prijateľnú, povzbudzujúcu napríklad: V tej situácii som nemohla reagovať inak, robila som čo som mohla. Neustále sa potom k tým pozitívnym myšlienkam vracajte.

Dobré je niekedy si svoje problémy zviditeľniť. Kľudne si môžete na papier napísať pre a proti na nejakú situáciu, s ktorou si neviete rady. Prinúti vás to premýšľať a zhodnocovať.

Nájdite si činnosti, ktoré vám prinesú pozitívne myšlienky. Každý má rád niečo iné, niekoho baví čítanie, niekto rád pozerá nejaký seriál.

Otvorene by ste mali komunikovať so svojim mužom. Základom vo vzťahu dvoch dospelých ľudí je komunikácia a vzájomná dôvera. Na tom by ste mali stavať. O svojich problémoch sa snažte spoločne nekonfliktne diskutovať. Hlavné je spoločne nájsť nejaké riešenie, ktoré by vyhovovalo vám obom.

Vyjadrite mužovi svoje pocity, čo sa vám nepáči. A uznajte aj tie jeho. Reagujte pri tom pokojne a aktívne počúvajte aj to, čo vám manžel hovorí.
Citlivo mu vysvetlite vašu situáciu, prečo sa cítite tak ako sa cítite a môžete sa spýtať, ako by sme to spoločne mohli vyriešiť.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička