Ako zvládnuť svadbu v rodine so štvorročným trucovitým dieťaťom?

Zodpovedané
15. feb 2020

Dobrý deň,

v lete máme v rodine svadbu, ktorá sa bude konať v kostole 70 km od mesta, kde bývame. Bude tam asi 60 ľudí. S naším štvorročným synom sme tak ďaleko ešte autom nebolo. Je v období, keď zvykne trucovať. Keď sa mu niečo nepáči, tak fňuká.

Vie byť vytrvalo tvrdohlavý. Váham, či máme ísť.

Čo budeme robiť, keď začne plakať počas cesty v aute, alebo v kostole či nebodaj v reštaurácii?

Doma je to hotové šidlo. Keď sme v obchode a predavačka sa ho niečo pýta, tak sa tvári hanblivo a neodpovie. Do škôlky ešte nechodí. Rozpráva svojou rečou.

Inak je šikovný.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že máte obavy ako to synček zvládne. Zdá sa, že očakávate, že sa udeje niečo čo bude pre vás náročné. Niekedy sú to naše očakávania čo nám dokážu prekaziť naše chvíle.
Dôležité je nastaviť sa tak, že bude tak ako má byť.

Je prirodzené, že keď nie je dieťaťu po vôli, poprípade sa cíti nepríjemne, tak to dávajú najavo svojim správaním. Dieťa niečo dáva najavo a treba na to nejako reagovať. Komunikujte a zrkadlite mu situáciu a emócie. Vyjadrite empatiu.

Na cestu skúste nájsť niečo, čo by ho dokázalo zabaviť, skúste si sadnúť k nemu, prečítať si knižku, pozerať von z okna, porozprávať sa, spievať. To môžete skúšať aj v reštaurácii. Tiež mu pomenovať emócie, nastaviť nejaké hranice a vysvetliť do kedy ešte treba vydržať a že potom pôjdete preč. V tomto veku už by mal mať nejaké hranice, vedieť v niektorých situáciách vydržať.
Z kostola viete vždy vyjsť von, ak tam bude synovi dlho.

Ak chcete ísť, mali by ste ísť. Náročné chvíle skúste využiť na to, aby ste sa vy aj syn niečo naučili, aby ste sa zblížili. Je dôležité, aby ste robili aj veci, ktoré chcete vy, aby sa synček učil v niektorých situáciách vydržať a reagovať.

Píšete, že synček rozpráva len svojou rečou. V tomto veku už by mal mať aktívnu aj pasívnu slovnú zásobu relatívne vybudovanú. Tiež reakcie na niektoré podnety by mali byť menej prehnané ako keď bol menší.

Minimálne kvôli tej reči vám odporúčam konzultáciu s logopédom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com