Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Čo a ako zisťuje znalec psychológ nariadený súdom?

Zodpovedané
1. dec 2019

Dobrý deň,

môj manžel má dieťa, ktoré žije u nás už tri roky. Biologická matka sa o dieťa nezaujímala pokiaľ jej neprišli papiere na súd. Nedala na súde žiadne vysvetlenie, čo za ten čas robila. Na nič si nepamätala. Súd pre ňu a dieťa nariadil psychológa. Dieťa je na prvom stupni ZŠ 3 - 4 trieda. Už má svoj názor. Ono povedalo, že možno by ju aj chcelo vidieť. Ale my už nesúhlasime, nakoľko matka dieťa opustila a spôsobila mu traumu. Nám dieťa zase hovorilo, že ju vidieť nechce.

Vie psychológ rozoznať, či dieťa prešlo trápením počas života u matky?

Dieťa má viac zvykov, ktoré blokujú strach. Spáva s nami, same sa bojí. Nevieme dieťa od toho odnaučiť. Všetko si škrečkuje. Keď sa rozprávame a príde téma na strach tak povie, že teraz sa niečoho nebojí, ale predtým sa bálo toho a toho.

Dieťa je u nás šťastné, čo potvrdilo aj pri vypočutí kuratelou a nechce ísť od nás preč. Matka opustila okrem tohoto nášho dieťaťa ešte jedno mladšie hneď po pôrode. To mala s niekym iným.

Môže sa takáto vec povedať dieťaťu?

Chcela by som sa s dieťaťom porozprávať, ale nechcem aby malo pocit, že ho chcem ovplyvňovať.

Ako na to ísť?

Už som mala s dieťaťom rozhovor o matke. Povedalo mi, že je teraz štastnejšie ako predtým. Povedalo, že vie, že keby nemalo mňa a tata skončilo by v detskom domove. Na matku mi vtedy povedalo, že nevedelo by čo robiť, ak by ju niekedy stretla.

Ako postupuje znalec psychológ?

Ja mám s dieťaťom veľmi dobrý vzťah. Berie ma ako matku a občas mi tak aj povie. Odpoviem dieťaťu na všetky otázky, ktoré chce vedieť. Vždy sme k sebe úprimní. Odpoviem aj na témy, ktoré sú pre mňa nepríjemné a bolestivé.

Cítim sa veľmi stresovaná, keď sa ozve matka. Mávam búšenie srdca v takých situáciach. Snažím sa myslieť pozitívne, ale stále cítim strach. Mám obrovský strach z toho, že by dieťa muselo chodiť k biologickej matke.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem.

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Psychológ vie určite rôznymi metódami zistiť emocionálny stav a rozpoloženie dieťaťa. Systematickou prácou aj konkrétne udalosti, pocity. Dalo by sa zrejme vrátiť aj do obdobia keď žilo s matkou. Veľa však záleží od dieťaťa, od dôvery, ktorú si vybudujú, od vzťahu.
Niektoré deti povedia mnohé hneď, iné nie.

Rozumiem, že ste v náročnej situácii a že chcete aj dieťa ušetriť zbytočnému vystavovaniu sa negatívnym pocitom, spomienkam.
Neviem vám tu dať univerzálnu radu. Pre dieťa je však dôležité poznať odkiaľ prichádza, svoju životnú cestu. Ak sa bude pýtať, odpovedajte, ak nie, zbytočne tému nezačínajte. Ak sa budete rozprávať, tak fakticky, objektívne, bez emócii. Tak aby si dieťa dokázalo samé vytvoriť názor a rozhodnúť sa.

Zvážte tiež, čo je vaša potreba a čo potreba dieťaťa. Rozumiem, že máte o dieťa strach, že sa bojíte čo bude s ním, s vami, so vzťahom, avšak zákazy môžu viesť k neskorším pokusom o stretnutie tak či tak.

Znalec zisťuje formou pre dieťa primeranou aktuálny stav, prežívanie, pohľad dieťaťa.

Dieťa prišlo o matku v citlivom veku, a hoci sa matka oň nezaujímala, určite to prežívalo ako stratu. Neodvážim sa povedať či a ako s dieťaťom rozprávať o tak vážnych témach, keďže ho nepoznám a nerada by som mu uškodila. Avšak rozhodne odporúčam pracovať so psychológom, to, čím si dieťa prešlo je náročné, zraňujúce a zmätočné.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com