Dá sa Aspergerov syndróm diagnostikovať už u trojročného dieťaťa?

Zodpovedané
14. júl 2019

Dobrý deň,

narazila som na článok o Aspergerovom syndróme a čím viac to čítam, zdá sa mi, že veľa veci sedí na nášho trojročného syna. Doteraz som si myslela, že sú to prejavy primerané veku.

Veci typu, že sa naučil skoro rozprávať, používa ťažšie súvetia, zapamätá si ľahko vety z kníh a rozprávok a potom ich použije v rozhovore, pozná abecedu a podobne sme brali ako jeho šikovnosť. Tiež zvýšený záujem a vedomosti o dopravné prostriedky sme vnímali, že veď je chlapec, tak je to v poriadku.

Tiež sa bojí niektorých hlukov, ale nechá si vysvetliť, napríklad že traktor má veľký motor preto je hlučný, a ďalší krát to už nerieši. Tiež uprednostňuje kontakt s dospelými, resp. so staršími deťmi, s tými nemá problém sa opýtať niečo, porozprávať, zahrať...

Čo sa týka rovesníkov, to vidím, že by bol najradšej sám, aj to povie niekedy, že chce mať kľud a hrať sa sám, ešte ak sú to chlapci a majú autíčka napr. a požičajú si, tak to zvládne, ale stále to nie je spoločná hrá, ale hra vedľa seba.

Tiež niekedy povie, že nechce mať kamarátov, ale beriem, že je to dieťa a povie hocičo. Čo sa týka očného kontaktu, tak väčšinou nepozerá na nás, ale keď ho upozorním, že sa má pozrieť na mňa keď sa rozprávame, tak to vie. Na meno reaguje kedy ako, ale to som si tiež vysvetľovala, že je zaneprázdnený hrou a preto reaguje na druhé, tretie oslovenie.

Pohybová zdatnosť, je asi taká, že vie napr. skákať, behať, jazdiť na odrážadle, ale začalo ho to baviť trochu neskôr, ako rovesníkov v okolí.

Žiaden ten prejav nie je výlučne vždy, ale často krát áno, tak neviem, či je to primerané veku alebo nie.

Dá sa Aspergerov syndróm diagnostikovať už u trojročného dieťaťa?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

informácie sa rôznia. Niektoré zdroje uvádzajú, že AS sa dá diagnostikovať od 6 rokov, iné, že priemerne v 11 rokoch.
Záleží však prípad od prípadu. Niektoré prípady sa dajú diagnostikovať skôr, v niektorých prípadoch je problém určiť správnu diagnózu aj dospelému.

Odporúčam vám kontaktovať psychológa, popr. organizácie/centrá ktoré sa špecializujú na diagnostiku AS a iných porúch autistického spektra.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com