Dá sa eliminovať to, aby dieťa nebolo citlivej povahy?

Zodpovedané
2. máj 2022

Dobrý deň,

mám dieťa citlivej povahy.

Dá sa eliminovať to, aby dieťa nebolo citlivej povahy?

Ak áno, akou formou?

Druhý problém sa týka zvýšenia hlasu. Ak je jeden z členov rodiny nervózny a má zvýšený hlas, tak dieťa reaguje krikom.

Ako postupovať v takejto reakcií?

Čo robiť, aby dieťa nebolo padavka?

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže nepoznám podrobnosti celej situácie s vašim synom pravdepodobne nebudem ani vedieť adekvátne na vašu otázku odpovedať. Neviem, v akých situáciách reaguje syn precitlivelo, pretože môžu to byť rôzne situácie - stretnutie s cudzími, reakcie na vaše požiadavky, citlivosť na podnety a pod. Tak isto neviem v akom veku je dieťa.

V zásade však je dokázané, že u takýchto detičiek je nevhodné príliš tlačiť ako keby na jeho nezávislosť v podobe regulovania citov, lebo sa stáva práve opak. Tak isto nie je vhodné jeho emócie bagatelizovať, teda akoby popierať. Dôležité je sa na syna naladiť, aby získal skúsenosť s tým, že jeho emócie sú vypočuté a tak sa časom naučí tieto emócie aj sám regulovať. Vaše prijatie a pochopenie toho, čo cíti mu pomôže rozpoznať a prijať vlastné emócie, ktoré tak strácajú svoju moc a môžu sa rozplynúť.

Dieťa vždy pomocou tzv. zrkadlových neurónov napodobňuje vaše správanie. Tak isto funguje aj tzv. emočná nákaza, práve preto často reaguje tak ako my dospelí. Najviac mu teda pomôžete, keď vy sama budete pôsobiť s kľudom. V prípade však keď niekomu "prasknú nervy" je dôležité si to pomenovať, napr. práve som zvýšila hlas, lebo už som bola nahnevaná, skúsime to však vyriešiť inak a pod..

Prajem pekný deň.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička