Dvojročná dcéra máva nočné mory. Ako jej môžem pomôcť?

Zodpovedané
19. feb 2020

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom spánku mojej dvojročnej dcérky. Už dlhú dobu sa stáva aj viackrát za noc, že začne plakať zo spánku. Zjavne má nočné mory.

Ja ju vtedy preberiem a utíšim, že je všetko v poriadku. Znova hneď zaspí a o 2 minúty opäť, alebo inokedy aj po hodine dvoch. Vlastne sa to stáva takmer každú noc a myslím, že rekord plaču v spánku bolo 5x za noc.

Nespozorovala som nič, čo by ju cez deň rozrušilo a o čom by sa jej mohlo zlé snívať.

Ako jej pomôcť?

Správa v postieľke bez bočnej steny, natlačenej na moju stranu postele, preto viem hneď reagovať.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nočné mory u detí, aj v tomto veku, sú relatívne bežné. Je dôležité rozlíšiť či ide o nočnú moru alebo nočný des. Pokiaľ ide o nočný des, dieťa sa neprebudí a ani sa ho neodporúča budiť. Jeho strach a úzkosť sa tým môže znásobiť.

ým nočnú moru je možné slovami upokojiť a dieťa utíšiť vľúdnym slovom, nočný des musí viac-menej sám odznieť a akákoľvek snaha o upokojenie dieťaťa môže spôsobiť ešte prudšiu reakciou.

V oboch prípadoch buďte pri dcérke, hovorte na ňu jemným tónom, uistite ju, že je všetko v poriadku, priznajte jej strach. Môže pomôcť jemné svetlo, hračka. Na druhý deň sa môžete sne porozprávať, priznať jej emócie, ubezpečiť ju, že ste nablízku, že tam budete.

Predchádzať sa takýmto stavom dá spánkovým režimom, elimináciou nejakých rušivých vplyvov, nevhodných programov, kníh, pozerania televízie pred spaním. Môžu sa objaviť keď dieťa zažíva stres, popr. nejakú zmenu. Dieťa počas spánku spracováva podnety.

Nočné mory a desy sú prirodzenou súčasťou vývinu niektorých detí, treba dať však pozor na niektoré prejavy ako zášklby, pomočenie atď.

Problémom by tiež mohlo byť ak sa takéto stavy opakujú viac ako 4 krát do týždňa. Pri neobvyklom priebehu, popr. takto častom výskyte sa poraďte s pediatrom. Pozornosť im treba venovať aj vtedy, keď ovplyvňujú fungovanie detí, ako napríklad objavenie sa úzkosti, zhoršenie sústredenia alebo pamäťových schopností.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com