Dvojročná dcérka si točí vlásky

Zodpovedané
25. nov 2018

Dobrý deň,

mám dvojročnú dcérku, ktorá si točí vlásky. Od 1,5 roka som ju prestala kojiť a viac sa zamerala na vlasy. Snažila som jej ponúknuť alternatívnu náhradu, ale nič neprijala.
Nešlo to ani po dobrom a ani po zlom. Akceptovala iba iné vlasy. Umelý vlas na príčesku nefungoval.

Radila som sa so psychologičkou a tá mi poradila buď ostrihať, alebo jej to znepríjemniť. Zobrala som špáratko a keď si šla do vláskov, tak som ju jemne pichla.

Prvé dva pokusy pri zaspávaní plakala. Vysvetlila som jej, že sú to chrobáčikovia, ktorí ju pichajú a nesmie si liezť do vlasov. Zázračne to začalo fungovať. Niekedy stačilo raz pichnúť, inokedy ani to a ruky boli z vlasov preč.

V noci som to nepraktizovala a akceptovala som, že si podvedome lezie do vlasov. Sama vedela po pár pokusoch povedať svojou rečou, že má na hlavičke chrobáčiky a že tam nemôže dávať rúčky. Taká som bola na ňu hrdá. Videla som na nej, že tomu rozumie a nemá z toho strach. Akceptovala to ako skutočnosť.

Moja radosť však trvala len dva týždne a potom sa vrátila do starých koľají. Chrobáčiky - nechrobábáčiky, keď chcela vlas, tak si ho vynútila. Takže po určitom čase sme pristúpili k ostrihaniu s nádejou, že to pomôže.

Nešla "na koleno", ale dĺžku som zvolila takú, aby si nemala čo chytiť. Bolo vidieť, že ju to neuspokojovalo a dožadovala sa mojich vlasov. Keď jej začali vlásky dorastať, tak jej už stačili aj svoje.

Momentálne má dva roky, je rozumná a keď nie je príliš unavená ma počúvne, aby sa nehrala s vláskami.

Čo bude nasledovať, keď jej vlásky dorastú? Čo ešte mám skúsiť?

Ďakujem za skorú odpoveď

Dobrý deň,

vidím, že už ste vyskúšali veľa vecí, a zabralo to len na chvíľku.
Ak som správne pochopila, robí to len pri zaspávaní.
Zdá sa, že sa tak upokojuje. Môžete jej vlásky skúsiť niečím nahradiť. Držte ju za rúčku, hladkajte, škrabkajte, spievajte, čokoľvek, čo by jej pomohlo zaspávať bez toho. Nech si niečo skúsi držať, môžete jej ponúknuť nech si to aj sama vyberie.
Keď si vezme vlásky, skúste vysvetliť, : je to príjemné točiť si vlásky, upokojuje ťa to. vlásky však nie sú na hranie/zaspávanie/točenie... môžeme sa držať za ruku, môžeš si skúsiť chytiť...
Chce to trpezlivosť a hľadanie správnej cesty, ale nie je to nemožné.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com