Dvojročný syn sa odmieta prebaliť. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
25. jan 2020

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho dvojročného syna, ktorý vždy vystrája pri prebalovaní. Na nočník ho učíme už asi pol roka. No je to beh na dlhú trať.

Je to chápavé dieťa. Odmieta plienku a nočník nechce. Posedí na ňom, ale iba občas. Ani rozprávať nechce. A pritom všetko chápe. Vraj chlapci začínajú neskôr rozprávať.

Máme aj knihy o nočníku a aj videá mu púšťame. No ciká aj po zemi.

Narodil sa nám druhý syn, ktorý má teraz mesiac. Starší syn prestal piť mlieko a dokonca už aj menej je. Bojíme sa, aby neschudol. Vystrája aj pri jedle a bez televízora to ide ťažko. Pritom sme ho učili jesť bez telky. Rozprávky boli iba občas. Venujeme sa mu dosť, aby nežiarlil. Dokonca aj mladšiemu bratovi dáva cumlík, ak mu vypadne. Občas aj pokočíkuje, ak začne plakať. Sám od seba ide kočíkovať. Aj ho občas pohladká.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

keď sa odmieta prebaliť, treba mu to priznať, odzrkadliť, pomenovať emóciu. Však hygiena je tzv. oprávnená požiadavka, a je to teda niečo čo vyžadovať môžete, mali by ste a je potrebné to urobiť.
Pomenujte mu to, avšak aj komunikujte, že to treba spraviť, prečo je to dôležité. Že kým ciká do plienky, treba prebaľovať.

Ak nechce chodiť ani na nočník, nenútila by som ho, ešte má čas. Môžete mu vždy dať na výber, jeho rozhodnutie však rešpektujte. Netrestajte, nevyhrážajte sa, nekričte, nevyvíjajte prílišný nátlak. Synček sleduje čo robíte vy, iní ľudia, vie, že sa chodí na záchod, ale momentálne to inak nevie. Možno ešte ani nie je fyzicky zrelý.

Navyše jeho správanie môže byť spojené aj s narodením bračeka, čiže dôraz treba momentálne klásť na vzťah medzi vami, na to, aby synček opätovne cítil istotu a bezpečie, aby necítil ohrozenie z narodenia súrodenca.
Aj keď sa to tak nejaví a zdá sa, že sa mu dostatočne venujte, väčšina detí zažíva pri narodení súrodenca ohrozenie a cíti, že rodičov a ich lásku môže stratiť.

Synček by mal pociťovať čo najmenšiu zmenu. Venujte mu pozornosť, ak ste mali nejaké spoločné rituály (uspávanie atď.), skúste ich zachovať. Vyhraďte si nejaký čas len pre neho. Žiadajte ho o pomoc, oceňujte ho. Dávajte mu na výber a rešpektujte jeho rozhodnutia.
Vytvárajte mu prostredie prijatia a bezpečia. Zrkadlite mu emócie, komunikujte empatiu, nastavujte láskavé hranice. Venujte mu pozornosť, prejavujte mu lásku a fyzickú náklonnosť. Dávajte mu najavo, že ste pri ňom, počúvate ho, záleží vám na ňom a že sa mu snažíte rozumieť.

Zamerajte sa na komunikáciu a bezpečie vo vzťahu. Nočník môžete riešiť neskôr.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com