Je dcérka autistka?

Zodpovedané
7. sep 2022

Dobrý deň,

mám 17-mesačné dvojičky - dievčatká, ktoré sa narodili prirodzene v 40. týždni. Všetko bolo bez problémov. Jedna je kľudnejšia, druhá živšia. Všetko sa u nich vyvíja neskôr - sedenie, štvornožkovanie. Chodiť začali len pred mesiacom.

Neukazujú ešte ani na predmety, nezaujímajú ich knihy, nevedia ani ukázať na zvieratká, alebo ich napodobniť, nereagujú na meno. Pokojnejšia dcérka odvtedy ako začala chodiť, máva rukou pred očami, už to robí, aj keď sedí, ale nie stále.

Keď chodí a načiahnem ruky, obíde ma. Hračky si väčšinou hádže pred sebou a chodí, alebo štvornožkuje za nimi. Inak je zlatá, kľudnučká, vie sa sama napapať rúčkami, čo tá druhá nie. Usmieva sa na nás, teší sa, keď sa ocinko vráti domov. Keď napríklad v televízii uvidí detičky, usmieva sa. Veľmi dobre spáva, od troch mesiacov celú noc, poobede aj tri hodinky. Nerušia ju cudzí ľudia, ani hluk, ani na zmeny nereaguje zle. Papá hádam všetko, čo jej dám.

Má staršieho brata, ale s ním sa nezahrá. Druhá dcéra za ním príde, bláznia sa, ale táto nie. Neviem či mať obavy, alebo je to len ozaj kľudné dieťa a všetko bude neskôr v poriadku.

Môže byť dcérka autistka?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem vám, že máte starosť o svoje detičky a sledujete ich možno niekedy sa až príliš sústredíte na ich aktuálny vývin.

V tomto veku sa však ešte nedá s istotou povedať, či dcérka má alebo nemá PAS. Táto diagnóza sa zväčša diagnostikuje po 3 roku dieťaťa a aj to niekedy nie jednoznačne.

Aktuálne stimulujte detičky po všetkých stránkach možno majú len mierne oneskorený psychomotorický vývin a neskôr dobehnú aj svojich rovesníkov.

Ak by sa vám to však aj neskôr nezdalo bola by oneskorená aj reč, nebol by tam očný kontakt a boli prítomné neprimerané emočné prejavy, či prejavy v správaní - vyhľadajte odborníka.

Prajem veľa šťastných spoločných chvíľ.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička