Je náš trojročný syn v období vzdoru, alebo má nejaký problém?

Zodpovedané
12. okt 2019

Dobrý deň,

môj syn bude mať v decembri 3 roky a zažívame s ním doslova peklo. Neposlúcha, hádže sa o zem, robí cirkus kvôli ničomu. Dnes sa stala úplne modelová situácia.

Prišla som po neho do škôlky a akurát si začali kresliť. Začal nariekať, lebo si chcel kresliť. Nariekal celú cestu do obchodu. V obchode sa hádzal o zem, doslova hulákal. Ľudia na mňa pozerali, že čo som to za matku. Pred vchodom mu padlo jablko a začal kvôli tomu nariekať.

Všade, kde s ním ideme, tak zažívame takéto správanie. Preto radšej nechodíme po výletoch, ale chodíme len do parku. Takto sa správa od 1,5 roka. Aj ako bábo bol uplakaný. Spával s nami, kojila som ho a aj som ho nosila.

Syn málo rozpráva. Občas sa naučí nejaké slovo. Zatiaľ žiadne vety.

Je to detský vzdor, alebo to máme nejako riešiť?

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Synček je vo veku kedy sa všetkému učí. Zisťuje ako funguje svet.
V tomto citlivom veku chce mnoho vecí robiť sám, mnohé však nedokáže, čo je pre neho veľmi náročná situácia.

Dieťa v tomto veku ešte nemá vybudované stratégie na zvládanie emócii a teda ho veľmi často prevalcujú.
Rodič je tým, kto by mu mal byť v týchto situáciách sprievodcom. Prejavy silných emócií môžu byť rôzne. Dieťa nimi zvláda frustráciu, tzn. že kričanie, aj hodenie sa o zem dieťaťu nejako pomáha. Vyžaduje si to citlivý prístup. V náročnej situácii mu poskytnite empatickú reakciu, odzrkadlite mu emóciu. Chcel si si ešte kresliť. Ešte si nechcel ísť domov. Si smutný. Popr. hneváš sa na mňa, že som ťa už zobrala zo škôlky.

Takýmto pomenovaním sa deti učia spojiť prežívanie s konkrétnou emóciu, pridajú si k tomu telesný pocit, tiež sa rozvíja ich slovná zásoba v tejto oblasti. Dieťa sa tým ukľudňuje a cíti sa prijaté a v bezpečí.

Následne môžete dodať, že už ale musíte ísť a že kresliť si môže doma, popr. na druhý deň v škôlke.

Nastavujte hranice. Citlivo ale jasne. Pracujte s emóciami a vytvárajte bezpečné a prijímajúce prostredie. Poskytujte empatickú reakciu.

Dieťa prevalcované emóciami nevníma a logika ide vtedy nabok. Tiež môžete poskytovať nápady na stratégie na zvládanie náročných situácií.
Môže tiež byť, že synček je typovo senzitívnejší.

Predpokladám, že ide o obdobie, v ktorom sa syn nachádza. Veľa viete dosiahnuť vnímavým prístupom a rešpektujúcou komunikáciu. Ak by ste veľa skúšali, a stále by to nefungovalo, poraďte sa s odborníkom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com