Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Je v poriadku, keď 21 mesačný syn prekladá hračky?

Zodpovedané
9. júl 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom správania môjho 21 mesačného chlapčeka. Zatiaľ mám za sebou len telefonickú konzultáciu s našou pani pediatričkou. Tá problém v jeho správaní nevidí.

Synček bude mať na jeseň 2 roky. Blaboce si svojou hatlaninkou celý deň. Vie zopár slov, ale nie je ich veľa. Keď papá, alebo chce papať, tak hovorí “ham". To je u neho najobľúbenejšie slovo a aj činnosť. Veľmi rád papá pestrú stravu a nič neodmieta.

Keď sa teší, tak povie “jeeej". Na auto povie “ká” ako car aj “bal” na loptu/balón. Občas sa mu podarí slovko kde je, alebo voda. Súrodencov oslovuje svojou hatlaninkou. Používa veľa hlasok a aj slabík ako bábábá. Osloviť ma mama zatiaľ nevie.

Ako 12 mesačny to vedel, no asi zabudol. Cumeľ mu cez deň nedávam.

A pohybovo je veľmi šikovný. Nemal ani 1 rok, keď už chodil pekne sám.

Rád sa pohrá s autičkami aj ked tlači autičko zašomre “brm brm". Má rád lego, kocky, hranie v záhradnom domčeku,. Keď spolu pozeráme knižky, tak dáva chvíľku pozor. Pozerá obrázky a ja čitam. Synček nechce kývať.

Pekne prejavuje emócie a aj sa teší. Často sa smeje. Rád chodí na prechádzky.

Občas sa stane, že nereaguje na meno. Televízor nepozerá, nemá tablet a ani mobil.

Má pravidelný spánkový režim. Očný kontakt je v poriadku.

Pani doktrorke som hovorila, že ma znepokojuje, že jednou z jeho hier je prekladanie vecí a predmetov. Napríklad prekladá kamienky na terase, prekladá auta, kocky. Postupne ich berie z krabice na hračky a ukladá si ich na poličku. Alebo si berie zo zeme a ukladá na posteľ. Všimla si to moja známa a tá mi povedala, že to robia autisti.

A ešte, občas zatrasie rukami.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Niektoré správanie vášho synčeka je podobné so správaním spájaným s poruchami autistického spektra, iné nie.

Avšak, ono sa to nedá takto zaškatuľkovať. Takéto správanie "typické" pre poruchy autistického spektra sa vyskytuje aj v bežnej populácii u detí bez takýchto porúch.

Pri autizme ide o kombináciu viacerých faktorov, každý to môže mať nakombinované inak. Nedá sa to rozhodne takto cez správu hádať, ani vyjadriť podozrenie.

Diagnostika porúch autistického spektra je veľmi komplexná a trvá relatívne dlho. Sú k nej potrebné aj rôzne vyšetrenia, pohľad pedopsychiatra.

Ak máte podozrenie, určite treba so synčekom navštíviť odborníka, ktorý diagnózu určí presne.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com