Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Je v tele mojej trojročnej dcérky duša chlapca?

Zodpovedané
Predškolák (3 - 6 rokov)
5. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej trojročnej dcérky, ktorá nikdy nebola extra princezná. No v poslednej dobe dostávam od nej zvláštne požiadavky, otázky a komentáre.

Poviem jej "ty moje dievčatko" a ona ma opraví "chlapček". Keď bude veľká, tak chce byť pirát, požiarnik, smetiar. Nie piratka. Teda odmieta ženský rod.

Obliekanie šiat a sukní odmieta, ale s bábikami sa hrá. Má rada skladačky, knihy, bicykel, plávanie, behanie, preliezky, Chcela by nosiť slipy a vo vani som ju pristihla ako sa hrá, že má pipík a ciká. To je len zrnko príkladov, ktoré ma napadli.

Ako mám reagovať?

Aký postoj mám dať na celú situáciu?

Babky ma strašia, že to nie je v poriadku a treba jej dohovárať, upozorňovať ju. Ja ju meniť nechcem. Ľúbim ju akúkoľvek.

Je to v tomto veku túžba niekoho napodobniť, alebo v jej telíčku je naozaj duša chlapca?

Ďakujem za pomoc a radu

Dobrý deň,

v tomto veku dcérky na ňu ťažko odpovedať. Sexualita ešte nie je vyhranená.

Momentálne by som vám odporúčala nechať to tak ako je. Dcérku rešpektujte podporujte, avšak bez zbytočného posilňovania a podporovania chlapčenskej roly.

Môžete jej reflektovať situácie, emócie. "Teraz sa hráš, že máš akože pipík." "Najradšej by si bola keby sme ťa oslovovali chlapček."

Od vás nech tá iniciativa však nevychádza. Ak to však príde, pomenujte to, príjmite.
Určite celú situáciu treba prijať a pristupovať k nej citlivo, aby dcérka nezačala samu seba vnímať ako problémovú, že s ňou niečo nie je v poriadku.

Čas ukáže ako to naozaj je. Identifikácia s vlastným pohlavím prichádza prirodzene a ešte kľudne môže prísť. Mnohé sa ukáže až v čase hormonálnych zmien.

Teraz to môže súvisieť s tým, že si idolizuje mužskú rolu, možno nejakú konkrétnu postavu, či už reálnu alebo nereálnu a snaží sa s ňou identifikovať. Dôležité je tiež akú rolu zastáva v rodine otec, ako vystupuje, či je prítomný, či má súrodenca chlapca atď.
Rolu tam môže zohrávať viacero faktorov.

Poskytujte dcérke bezpečie a prijatie. Komunikujte empaticky, pracujte s emóciami. Prejavujte jej dôveru, dávajte jej na výber a jej rozhodnutia rešpektujte. Oceňujte ju. Venujte jej pozornosť, prejavujte veľa lásky.
Sledujte jej signály a napĺňajte adekvátne jej potreby.

Chvíľku to ešte pozorujte, dajte tomu priebeh a ak by to neustupovalo. Ak by ste intuitívne cítili, že sa asi niečo deje, poraďte sa so psychológom.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com