Je vhodné, aby dieťa nastúpilo do škôlky počas rozvodu rodičov?

Zodpovedané
29. jan 2020

Dobrý deň,

s manželom sme v rozvodom konaní a len nedávno od nás odišiel kvôli druhému vzťahu. O syna má záujem a aj si ho chodí brávať.

Syn bude mať o mesiac 3 roky a zvažujem či je vhodné, aby nastúpil v tomto zložitom období do škôlky. Pozorujem na ňom emočné vypätie, úzkosť, väčšiu neposlušnosť a vzdor, nočné budenie. Ide mi hlavne o jeho duševné zdravie, aby som ho nevystavila nástupom do škôlky do rizika kde bude vnímať väčšie odlúčenie.

Aký je Váš názor a čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

rozumiem, že sa touto otázkou zaoberáte a zvažujete pre a proti oboch alternatív.

Určite treba rozhodnutie spraviť v najlepšom záujme dieťaťa. Nepoznám ho a neviem ako to celé u vás prebiehalo a prebieha, faktom však zostáva, že rozvod je pre každé dieťa stratou a poznačí ho. Ako píšete, už teraz badáte na synčekovi zmeny, budenie.
Zrejme sa s ním rozprávate, vysvetľujete, ale mnohokrát si deti o celej veci vytvoria v hlávke vlastný koncept.

Pokiaľ doma nemáte nejaké pre syna traumatizujúce a stresujúce prostredie, zrejme by som odporúčala nechať si ho doma a poskytovať mu prijatie a bezpečie tam. Hovorte s ním o emóciách, reflektujte ho, komunikujte empaticky. Oceňujte ho. Venujte mu pozornosť, buďte mu nablízku. Počúvajte ho, dávajte najavo, že sa snažíte rozumieť, že sa zaujímate. Prejavujte lásku aj slovne aj fyzicky. Ubezpečujte ho.

Mnohokrát si deti vezmú do hlavy, že ony sú na vine, že je to kvôli nim. Aj preto škôlku neodporúčam, mohlo by to potvrdiť nejaké hypotézy, ak ich má.
Dôležité je z môjho pohľadu pracovať na vzťahu a na tom, aby syn znovu pocítil istotu a bezpečie.

V týchto situáciách zvyknem odporúčať aj preventívnu konzultáciu so psychológom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com