Má moje 21 mesačné dieťa podozrenie na autizmus?

Zodpovedané
9. okt 2020

Dobrý deň,

moja 21 mesačná dcéra od malička veľmi málo reaguje na svoje meno. Ako keby ma nevnímala, keď jej niečo hovorím. Ani sa na mňa nepozrie. Nevie mi nič podať ak ju o niečo poprosím.

Málo rozpráva. Povie mamama,baba, papa, kaka, gaga, aja, fufu. A ešte možno pár slov. Hovorime s ňou troma jazykmi.

Neustále niečo hryzie a nosí so sebou nejaký predmet. Napríklad hračku,varechu, lyžičku.

Vie napodobniť pár zviera. Teraz sme tri týždne na návšteve u mojich rodičov a ako keby bolo tých slov ešte menej. Psíka začala volať Kika alebo Ejka.

Keď sa jej opýtam, kde je psík, tak hneď za ním uteká a trepe rúčkami od radosti. Rada spieva a točí sa pritom. Usmieva sa a pozerá sa, či sa na ňu pozerám. Teší sa z toho. Vie sa hrať aj na skrývačka. Urobí ťap ťap ťapušky.

Keď mi zvoní telefón, tak mi ho donesie a dáva mi ho k uchu. Keď chce ísť von, tak prinesie topánky. Keď jej poviem, že ideme von, tak sa postaví k dverám. Keď sa pýtam, kde je kačička, tak ju donesie.

V poslednom čase však neukazuje na veci prstom. Dnes ukázala iba 3x. Rodina mi hovorí, že nevníma, keď sa niekto niečo pýta. Počuť počuje. Keď zapnem televízor, tak hneď pribehne. Keď sa robím, že plačem a zakryjem si oči, tak mi ich odkryje a napodobňuje ma.

Keď sa jej niekto opýta, že kde je mamka, tak nevie a ani sa na mňa nepozrie. Očný kontakt má, ale nie je to vždy. Keď vidí mucha, tak zhýkne a bojí sa jej. Pozrie na mňa, že či aj ja ju vidím. Keď robím grimasy, tak sa smeje.

Sú to prejavy autizmu?

Ďakujem

Dobrý deň,

akákoľvek odpoveď na vašu otázku by bola len špekuláciou a hádaním.
Diagnostika autizmu je veľmi komplexná a vyžaduje viacero stretnutí s dieťaťom, v neposlednom rade aj jeho pozorovanie.

Mnohé z prejavov, ktoré ste popísali sa môžu objavovať u detí s poruchami autistického spektra ale aj u detí bez.

Odporúčam vám teda, ak máte pochybnosti, obrátiť sa priamo na odborníkov zaoberajúcich sa touto problematikou. Poprípade na logopédov, ktorí v prípade podozrenia na autizmus zvyknú dieťa odporučiť ďalej.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com