Mám sa snažiť podporiť vzťah starých rodičov s vnúčatami?

Zodpovedané
25. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho problému. Mám trojročné a 1,5 ročné dieťa.
.
Máme veľmi nejasné vzťahy so starými rodičmi z manželovej strany. Moji rodičia bývajú ďaleko a s deťmi ich navštevujeme raz za mesiac. Keď sme u nich, tak si ich plne užívajú, hrajú sa s nimi, rozprávajú, kočíkujú, uspávajú. Manželovi rodičia bývajú blízko, ale deti nenavštevujú skoro vôbec. Dohodli sme sa na stretávanie v stredu popoludní, ale často majú výhovorky. Idú na nákup, na plaváreň, na dovolenku. Obaja pracujú do 14.00 a potom majú svoje aktivity. Napr. jogu, nákup, výlet do kúpeľov, vianočné trhy.

Mám sa snažiť podporovať vzťah s vnúčatami?

Ak nemôžu prísť v stredu, mám sa im prispôsobiť a stretnúť sa s nimi v iný deň?

Alebo ich nechať tak a nestretávať sa, keď nejavia záujem?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

toto veľa závisí na vás. Od vašich hraníc, trpezlivosti, vôle a potreby stretávať sa so starými rodičmi.Otázkou zostáva, či je to potreba vaša, alebo potreba vašich detí.

Je prirodzené, že by ste boli radi keby deti udržiavali vzťah so starými rodičmi. Vzťah so starými rodičmi je pre deti dôležitý, avšak treba pamätať, že vzťah je obojstranná záležitosť, a recipročná.

Vidím, že vy sa snažíte, a oni záujem až v takej veľkej miere nejavia. To vás trápi a verím, že do istej miery aj frustruje. Ich správanie nezmeníte a asi ich ani nedonútite javiť väčší záujem.
Porozmýšľajte, čo by ste vedeli urobiť vy pre to, aby sa viac stretávali. A ak to fungovať nebude, iniciatívu a zodpovednosť treba prenechať druhej strane. Určite si hranicu, aby ste do toho nevkladali priveľa emócií a energie.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com