Nášho druháka bije spolužiak s ADHD. Čo máme robiť?

Zodpovedané
19. feb 2020

Dobrý deň,

mám 7 ročného druháka, ktorého šikanuje spolužiak Bije ho. Už niekoľkokrát bol zbitý do hlavy päsťami a nohami. Problémový žiak má aj pri sebe asistenta, lebo má ADHD. Berie psychiatrické lieky.

Vedenie školy má všetky informácie o útokoch, len žiadne riešenie nie je. Zákony neumožňujú dieťa vylúčiť zo školy. Lenže bitky sa stupňujú viac a viac.

My ako rodičia chceme, aby túto školu prestal navštevovať a dali ho do školy jemu vhodnej pri jeho diagnóze. Jeho rodičia nespolupracujú. Vinu dávajú môjmu synovi, že on ho vyprovokoval. Lenže mi máme niekoľko svedkov - učiteľov, asistentov, že môj syn vôbec neprovokuje.

Len v jeho hlave príde skrat a útočí na môjho syna. Je ním posadnutý. Dieťa mi odmieta chodiť do školy, lebo sa ho už bojí a on nie je ten, čo úder a bitku vracia.

Čo máme robiť?

Ďakujem za radu

Dobrý deň,

rešenie situácie je zrejme na vás, rodičoch a na vedení školy. Nie som si istá, čo sa dá v takejto situácii robiť.

Čo je dôležité je poskytnúť oporu a ošetriť vášho syna. Rozprávajte sa s ním o tom, príjmite jeho hnev, smútok, strach, odzrkadlite mu tieto emócie, pomenujte ich. Popíšte mu situáciu a jej možný dôvod. Že chlapec sa zrejme nahneval, niečo mu vadil a že nevie inak, kvôli tomu, že nedokáže zvládať svoje emócie. Že to nie je chyba vášho syna. Určite mu vysvetlite, že to správanie nie je správne, lebo ľudia nie sú na bitie a že ho udrieť nemal a biť ho nemá.

Možno mu vysvetlite ako povedať, že sa mu to nepáči, že nech zo situácie odíde, zakryje sa, skúsi nastaviť hranicu. Nech ide za niekým dospelým.
Dôležité je, aby syn vedel, že na ňom nie je nič zlé, že to nie je jeho vina.

To, aby ho neudrel by zrejme malo byť v zodpovednosti asistentka, popr. školy. Pokiaľ sa dieťa rozhodli integrovať, mali by zabezpečiť, aby neohrozovalo iné deti. Domáhajte sa zrejme nejakého riešenia. Ak syn nie je integrovateľný, škola a rodičia by mali hľadať iné riešenie. Nechcem zachádzať do extrémov, ale ak by sa situácia nezlepšovala, na mieste by bolo možno poradiť sa aj s právnikmi.

Pre syna preventívne odporúčam aj nejakú psychologickú intervenciu, keďže je v stave, že má strach chodiť do školy a očividne touto situáciou trpí.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com