Odmietanie nočníka dvojročnou dcérou v prípade veľkej potreby. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
24. máj 2020

Dobrý deň,

moja dcérka má 2 roky a 1 mesiac. Niečo vyše 2 mesiacov je cez deň úplne bez plienky, ale na obedný a nočný spánok ešte plienku nechávame. Krásne chodí sama cikať na nočník, vyzlečie sa, utrie, oblečie.

Má však problém s kakaním do nočníka. Nezadržiava stolicu. Niekedy na nočník ide, no väčšinou kaká do gatiek. Ak by som to mala vyjadriť v %, tak asi 70% ide do gatiek. Ja si myslím, že jej nie je príjemný ten pocit, keď ide z nej stolica von.

Keď mala okolo roka, skúšali sme ju dávať sedieť na nočník. Raz sa vykakala a veľmi sa toho zľakla a plakala. Potom chvíľu na nočník ani nechcela. A teraz, keď už do nočníka kaká, niekedy jej ide do plaču, ale niekedy zase vôbec nie.

Netlačím na ňu, nehreším ju za vykakanie do gatiek. Povzbudzujem ju. Dokonca som jej vymyslela príbeh o hovienku, ktoré pláva za kamarátmi. Skúšali sme nový nočník, dávať kakať na wc. Nič nezaberá.

Máme sa vrátiť späť k plienke, alebo dať tomu čas?

Obávam sa, keď pôjdeme niekam von a na návštevu, aby nekakala do gatiek. V septembri by som chcela dať ju do škôlky a tam už by mala vedieť chodiť na záchod aj kakať. Vyskúšali sme všetko okrem tréningových gatiek. To sa mi zdá zbytočné, to jej môžem dať rovno plienku.

Ďakujem

Dobrý deň,

tu naozaj nepomôže nič, len počkať. Momentálne jej to ináč nejde.
Ak nej vidno, že ide kakať, skúšajte jej vždy dávať na výber kam by kakať chcela ísť, ak si vyberie plienku, pomenujte dôsledok, že teraz ju treba prebaliť.
Môžete ju skúsiť motivovať nejakou knižkou, hračkou, aby mala na záchode pohodu, bezpečie, rozptýlenie.

Oceňte ak si na záchod sadne, aj keď sa nakoniec nevykaká.

Tlačiť na to nemá nejaký význam, aby sa nezablokovala. Toto je veľmi bežný stav u mnohých detí. Ono sa to dokáže zmeniť zo dňa na deň.

Vytvárajte jej pohodu, bezpečie, prijatie a porozumenie. Komunikujte empaticky, zrkadlite emócie. Prejavujte jej dôveru, povzbudzenie a veľa lásky.

Ona vie, kam sa kaká, ciká, len potrebuje istotu a bezpečné prostredie, v ktorom sa jej táto zmena podarí uskutočniť. Kakanie je ďalším krokom po cikaní do záchoda a vyžaduje si zase iný čas. Dôležité je tiež, aby dieťa bolo psychicky aj fyzicky pripravené.

Sledujte jej signály a napĺňajte potreby.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com