Po potratoch sa v noci budím na novorodenecký plač. Ako si môžem pomôcť?

Zodpovedané
17. máj 2020

Dobrý deň,

s manželom máme 2 deti. Prve tehotenstvo skončilo potratom v 8. týždni. Asi 2 roky sa snažíme o ďalšie dieťa. V októbri minulého roka som opäť potratila. Zanedlho som otehotnela znova a opäť potratila v januári tohto roku. A asi pred dvoma mesiacmi som sa začala v noci budiť na plač novorodenca.

Ako sa toho zbavím?

Ďakujem

Dobrý deň,

takáto situácia nie je jednoduchá pre žiadnu ženu a je teda pochopiteľné, že vás to zasiahlo. Prešli ste si veľmi zraňujúcou skúsenosťou.

Dôležité je, aby ste mali pri sebe niekoho s kým sa o tom môžete porozprávať, vyrozprávať sa, vyplakať, odsmútiť si to, popr. sa s nenarodeným bábätkom nejako rozlúčiť. Dôležité je vysporiadať sa s tým, aj keď je to veľmi náročné. Každému pomôže niečo iné a je dôležité, aby ste sama skúsili nájsť cestu prijatia, smútenia a rozlúčenia.

Ak sa k týmto udalostiam v mysli často vraciate, ak máte takéto sny často, poprípade iné prejavy, odporúčam vám porozprávať sa s odborníkom, aby ste niečo nezanedbali a ešte sa to nezhoršilo.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com