Používa sa citové vydieranie ako pedagogický nástroj?

Zodpovedané
16. júl 2019

Dobrý deň,

keď chcem moja mama niečo dosiahnuť, tak rada citovo vydiera moje trojročné a dvojročné dieťa. "Nechceš si umyť zuby? Tak ja budem smutná!". Alebo "Spapaj mrkvu. Budem smutná, keď ju nezješ."

Je to správny prístup?

Ja si myslím, že veci, ako umývanie zubov, alebo konzumácia jedla je dôležitá pre existenciu a zdravie samotného dieťaťa. Myslím si, že by sa dieťa malo snažiť kvôli sebe a nie kvôli niekomu druhému.

Ktorý postoj je správny?

Keď deti urobia niečo, čo nie je slušné, úslužné alebo sa to nepatrí, tak sa dozvedia, že sú škaredé alebo nie sú pekné?

"Tak takto sa pekné dievčatká nesprávajú".
"Pozri, aká si škaredá, keď si nechceš obuť topánky".

Je to podľa Vás správne?

Neudupáva to sebavedomie dieťaťa?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Akékoľvek nálepkovanie dieťaťa, či už pozitívne alebo negatívne, považujem za nežiadúce.

Môže to aj ničiť sebavedomie, dôveru. Taktiež sa dieťa môže začať správať podľa tejto "nálepky" a prijať ju za svoju, stotožniť sa s ňou. Alebo naopak, prestane skúšať, lebo za všetko je hodnotené negatívne, alebo aj pozitívne.

Čo sa týka umývania zubov a konzumácie jedla, tak obe patria medzi tzv. oprávnené požiadavky. Niečo, čo je dôležité, na čom rodič môže trvať. Záleží od každého rodiča, že do akej miery je ochotný ustúpiť.

Rozumiem, že vaša mama sleduje istý cieľ, avšak odkomunikovať by to bolo dobré inak. Mrkva je zdravá. Je dôležité ju jesť. Mne veľmi chutí. Poprípade vyzdvihnúť jej benefity. Avšak ani dospelým nechutí všetko. Rozumnú mieru výberu treba nechať aj na dieťati.
To isté aj pri umývaní zubov. Dohoda je dôležitá.

Zuby umyť treba. Keď si ich neumývame môžu sa vytvoriť kazy. Umyješ si ich teraz alebo o chvíľu? Umyješ si ich sama alebo ti pomôžem?

Treba trpezlivo skúšať. Ak treba, dať hranicu, rozprávať sa o emóciách, komunikovať s dieťaťom rešpektujúco.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com